Bilgi Edinme Yazıları;

ARIKLI (AYVACIK-ÇANAKKALE) KÖYÜ ÇEVRESİNDE DOĞAL RADYASYON RİSKİ?

19 Ekim 2013 13:47

konu: WEB SİTESİ İLETİŞİM FORMU

Adı Soyadı : …

Eposta Adresi : …

Mesajı :

Sayın Atabey; Ayvacık-Arıklı köyü ile ilgili uranyum sorunsalı ve şu anki durumuyla ilgili bilgilere nereden ulaşabiliriz,bu bölgenin risk durumu nedir? Kanser ölümleriyle bağlantısı nedir? Tüm bu bilgilere nasıl ulaşabiliriz? Arıklı Köyü'ne yerleşmeyi düşünüyorduk. Ancak konuyla ilgili yazıları okumaya başlayınca tedirgin olduk. Bilgilendirirseniz çok seviniriz.

19 Ekim 2013 15:50

konu:radyasyon

Sayın…

Önce şunu size sormak istiyorum. Sigara içiyor musunuz?

Eğer içmiyorsanız evde sigara kullanan var mı?

İş ortamında sigara dumanına maruz kalıyor musunuz?

Hastaneye gittiğinizde röntgen filmi çektiriyor musunuz?

Sayın…

Öncelikle WEB ana sayfasındaki ''Tıbbi Jeoloji'' linki altındaki ''Tıbbi Jeoloji yazıları''na girerek oradaki ''Geyikli-Adatepe sahili (Ezine)-Ayvacık-Küçükkuyu çevresi doğal radyasyon kaynakları'' başlıklı yazıyı okumanızı öneririm.

Küçükkuyu'nun kuzey ve kuzey batı kesimlerinde Ayvacık-Nusratlı köyü arasında, volkanik tüf kayaları var. Bu kayaların içinde fosfat nodülleri görülür. Sadece bu nodüllerde doğal radyoaktivite belli ölçülerde bulunmakta. Diğer kayalarda radyoaktiviteleri düşük.

Arıklı köyü uzağında, yaklaşık 1 km kuzeyinde radyoaktivite yayan kayalar mevcut. 

Size uzakta olan volkanik tüf kayalarında ölçtüğüm radyasyon doz hızları, düşük değerlerde. Sürekli bu kayalar üzerinde ve içinde yaşamış olsanız bile yıllık doz hızını aşacak ölçüde değil.

Bir insanın yıllık alması gereken radyasyon doz hızı sınırı 2 ile 5 milisievert/saat arası olduğu belirtilmektedir.

Röntgen filmi çekenler ya da hastanelerde radyasyon cihazı kullananlarda 20'dir. Meslek olarak yapanlarda kontrol yapıldığından yıllık doz rakamı halkın alması gereken yıllık sınırdan yüksek tutulmuştur.

Volkanik tüf kayaları üzerinde sürekli temas halinde bulunduğunuzu farz edelim, yıllık doz hızı sınırını aşmıyor. Ör. Geyikli sahilinde Hantepe plajında radyoaktif kumlar var.  Radyoaktiviteli kaya ya da radyoaktif kumun üzerinde sürekli oturarak ya da uzanarak yılın büyük bir bölümünü geçirseniz bile yıllık doz sınırı aşılmıyor.

Kaldıki radyoaktivite açısından belirgin ölçüde ışıma yayan kayalar size çok uzakta.Sağlık Bakanlığının 2000 yılındaki araştırmasına göre radyoaktiviteli olduğu bilinen kayaların dağıldığı alanlar üstündeki köylerde yaşayanlarda bile doğal radyoaktiviten kaynaklanan kanser vakası saptanmamış.

 

Sayın…

Doğal radyasyon 4 tiptir. 1-Kayaçlar ve topraklar, 2-Suda, 3-Kozmik ışınlar ve 4-İnsan vücudunda olan.

1-Kayaç ve topraklarda K-40, U-232 gibi radyoaktif elementler olabilir ve bunlar radon gazı şeklinde yeryüzüne çıkarlar. Doğal radyoaktivite de en çok granitik kayalarda olabilir. Bulunduğunuz yerde böyle bir risk yok.

2-İçtiğimiz suda radyoaktivite olabilir. İçme sularında maalesef radyoaktivite değerleri etiketlerinde yok. AB ülkelerinde, Almanya'da pet şişe ve damacana üzerinde radyoaktiviteleri de var. Bizdeki pet su şişelerinde Arsenik değerleri yok.İçtiğimiz suyun arsenik değerini bilmiyoruz.

3-Kozmik ışınlar havadan gelen ultraviyola ışınlardır. Ultraviyola ışınlar deniz kıyısında çok az, yükseklere çıkıldıkça artmaktadır. Ör. Uçak yolculuğunda belli miktar doğal radyasyon alınabilmektedir.

4-Vücudumuzda da belli oranda doğal radyasyon vardır.

Düşündüğümüzde doğal radyasyon zaten vücudumuzda var. Çevreden alacağımız doğal radyasyonun ölçüsü nedir, onu bilmeliyiz.

Bilemediğimiz bir çöp depolama alanında, radyoaktif madde atığı olabilir, tesadüfen ışımaya maruz kalabiliriz. Bilemiyoruz. Sağlıklı bir yaşam için doğal ve yapay radyasyon denetim ve  kontrolunu TAEK yapmaktadır. TAEK sitesinden de faydalanabilirsiniz.

Sigaraiçen bir kişi yıllık 106 milisievert/saat radyosyon almaktadır. Bu değere bakıldığında günde 20 adet sigara içen birisi yıllık alması gereken sınırın kaç katı radyasyona maruz kalmaktadır?

Sigara içen bir kişi radyoaktivite yayıyor demektir. Ya da sigara içilen ortamda bulunmak,bir anlamda radyasyon almak demektir. Doğal radyasyon bunun yanındahiç kalır.

Dişçiye, hastaneye gittiğinizde bir dizi röntgen çektirmek zorunda kalıyoruz. Her röntgen filmi çekiminde yapay olarak ışımaya maruz kalıyoruz. Doğal radyasyondankat kat fazla.

Araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak, sürekli televizyon, bilgisayar karşısında olma sırasında elektromanyetik dalgalara daha fazla maruz kalınıyor. Kaplıca tedavisine gidenler kaldığı sürede radon gazı ve CO2 gazına maruz kalabiliyorlar. Örnekler saymakla bitmez.

Arıklı'da yaşam boyunca alacağınız doğal radyasyonun önemi olmayacaktır.

www.esrefatabey.com.tr

adresindeki Tıbbi Jeoloji yazıları ana linki ltında radyasyonla ilgili makalelerden bilgilenebilirsiniz.

 

Saygılarımla

Dr.EşrefAtabey


Sayın Atabey;

Öncelikle ayrıntılı yanıtınız için teşekkür ederim. İnternette Arıklı köyü ile ilgiliyazı vb şeyleri okurken, 2001 yılında bir dergide yayınlanan "Ölüm Köyleri" adlı yazıyı görünce dehşete kapıldım. Yazıyı belki de okumuşsunuzdur. Yazıyı ekte gönderiyorum. İnternette her okuduğuna inanan insanlar olmasak ta,bu yazı bizi araştırmaya sevk etti. Sonrasında sizin yazılarınıza rastladık. Ama eğitimimiz bu alanda olmadığı için, bahsedilendeğerlerden, oranlardan bir şey anlamadık tabii ki :)Halk sağlığı açısından araştırılmalıdır ibareleri oldu anladığımız.

Dediğiniz gibi, İstanbul gibi bir şehirde yaşarken nerelerden radyasyon alıyoruzbilmiyoruz. Ben sigara içmiyorum, evde sigara kullanan da yok belki ama maruz kaldiğimiz ortamların da farkındayız. Bizi üzen Kazdağları gibi oksijen cenneti diyebildiğimiz yerlerde, gerçekten kanser vakaları bu kadar çok mu? Acaba halktan saklanılan ya da araştırılmayan bir şeyler mi var?

Ben çıkacak olan kitabınızı temin ederim, çok iyi olur. Önerdiğiniz kaynaklardan da bilgi alacağım.

İlginiz için çok teşekkür ediyoruz,çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Saygılarımla

…


Sayın … Hanım

Göndermiş olduğunuz makale 2001 yılında  yayımlandı.

 Haberden sonra Çekmece Nükleer Araştırma Kurumu ve Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü bahsedilen tüm köylerde radyoaktivite ölçümü yaptı ve insanlardaki hastalıkları epidemiyolojik taramaları yapıldı. Sonuç olarak risk değerleri düşük bulunmuş.

Sağlıklı ve mutlugünler dileğimle.

Dr. Eşref Atabey

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.