Bilgi Edinme Yazıları;

2-ADATEPE-GEYİKLİ PLAJ KUMLARI VE ÇEVRESİ DOĞAL RADYASYON RİSKİ VAR MI?

atabey@esrefatabey.com.tr

15.02.2014

05:11 (6 saat önce)

Adı Soyadı : H.K.

Mesajı : Sayın Dr. Eşref Atabey, Öncelikle çalışmalarınız ve yayınlarınız için sizi çok tebrik etmek istiyorum. Biga Yarımadasına büyü hayranlık duymaktayım. Adatepe ve çevresinde yaklaşık 20 yıldan beri yaz tatillerimizi geçirmekteyiz. Geçen yaz bölgedeki doğal radyasyon konusu öğrendiğimde ciddi bir endişe sardı düşüncelerimi. Adatepe bir evimiz var. Sizce bu bölge güvenli mi? Bölgenin bir risk haritasının hazırlanmasını gerektiğini belirtmişsiniz. Böyle bir çalışma yapıldı mı? Bölgede yaşayanların çoğu bu konudan haberdar değil ve haberdar olanlar da bu konuyu pek konuşmak istemiyor. Harita yapılmadıysa bölgede yaşamayı düşünen biri olarak il özel idareye doğal radyasyon ile ilgili bir risk haritası yapılması için bir dilekçe yazmamız faydalı olur mu? Bir diğer bölge ise Kösedere - Tuzla açıklarında bulunan uzun kumsallar. Burada hiç yerleşim olmamaktadır. Muhteşem bir bölge. Buradaki kum koyu kahverengi. Bu bölge size güvenlik bakımından nasıldır. Lütfen soru yağmurumu bağışlayın. Doğal radyasyon beni gerçekten çok ilgilendiriyor. Özellikle Adatepe ile ilgili görüşünüzü çok merak etmekteyim. Çok kısa bir bilgi iletebilirseniz çok seviniriz. Çalışmalarınızın devamı diliyorum. Saygılarımla H.K. Müzisyen /Kayıt Sanatları Uzmanı / ITU MIAM öğretim görevlisi

Sayın H.K.

Öncelikle şunu belirteyim, kayalar ve toprakta doğal radyasyon bulunur. Yapay radyasyon olmaz. Kayalar arasında, en fazla doğal radyasyon granit kayasında bulunmaktadır. Doğal radyasyon kaynakları 4 çeşittir.

1-Yerkabuğundaki doğal radyasyon

2-Sudaki radyonüklidler

3-Havadaki radyasyon (kosmik ışınlar) 

4-İnsan vücudundaki doğal radyasyon

İnsanlar bu saydığım 4 etmene bağlı olarak doğal radyasyona maruz kalırlar. İnsan vücudunda belli oranda radyasyon vardır.

Bir kişinin yılda en fazla alacağı doz hızısınırı  1,5-2 milisievert'tir.  Küçükkuyu kuzey ve batısındaki Nusratlı, Ahmetçe vd köylerdeyüzeyleyen volkanik kayaçlarda doğal radyasyon vardır. Bunların doz hızları değişkendir. Çekmece Nükleer Araştırma Enstitüsünün 2006-2007 yıllarındaki çalışmaları ve benim 2007 yılındaki ölçümlerime göre doz hızı değerleri yüksek değil. Yıllık doz sınır değerini aşmamaktadır. Kaldı ki Adatepe bu yerlere uzakta. Sizin doğal radyasyondan kayalar nedeniyle etkilenmeniz söz konusu değil. Rahat olunuz.

Ancak,

Evde sigara içen varsa ya da siz içiyorsanız yıllık dozhızı 106 milisievert olacaktır. Yani yıllık sınırın 100 katı. Sigara içiyorsanız ya da içen birisine yaklaşırsanız daha fazla radyasyon almış olursunuz. Ya da sokakta, kapalı yerde, yakınızda sigara içen olursa, dumanını solursanız yinebelli oranda radyasyon alırsınız.

Hastaneye gittiğinizde çekilen her röntgen filminde,diş tedavisinde çekilen her filmde doğal radyasyonun onlarca katını film çekimlerinden  almış oluyorsunuz. Örneğin bir defa film çekildiğinde ikinci, üçüncü için sorunuz. Niçin çekiliyor. Bir hastanede film çekildiğinde, başka bir hastaneye gittiğinizde film çekildiğinizi belirtiniz ve alacağınız radyasyon doz hızı miktarını hesaplatınız. AVM lerde, kamu kurum ve kuruluşlar vd. gittiğinizde her girişinizde röntgen cihazlarına tabi oluyorsunuz. Güneş ışınlarından, plajda iken belli oranda radyasyon alınmaktadır. Endişe edecek bir durum yok. Yapay radyasyondan korkunuz. Radyasyonlu atıkların etkisi daha fazla olacaktır.

Küçükkuyu yöresindeki doğal radyasyonlu alanların haritasının olduğu, ölçümlerin bulunduğu ve diğer özellikleri de içeren, tarafımdan hazırlanan  ‘’Türkiye’deki doğal radyasyon kaynakları ve tıbbi jeolojik etkileri’’ adlı kitap yeni yayımlandı.

Kitap MTA yerbilimleri ve kültür serisi-10. MTA Bilimsel Dökümantasyon Dairesi Kitap Satış bölümünde mevcuttur. MTA’dan isteyebilirsiniz. MTA WEB sayfasına girerseniz kitap satış bölümünden isteyebilirsiniz. Kitap, MTA yayını olduğundan, benim kişisel WEB sayfamda kitabın sadece kapak resmi var.

Sağlıklı günler dileğimle.

Saygılarımla

Dr. Eşref Atabey

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.