Bilgi Edinme Yazıları;

ERİYONİT MİNERALİ (erionite mineral)

Hocam merhaba ben Ferhat Babacan

Tübitak'da sizin kaynaklarınız sayesinde Ankara bölge 2. oldum.

Şimdi yeni bir yarışmaya hazırlanıyorum bana yardımcı olmanızı istiyorum.

Sizin mailinizi İsmet Dede'den aldım.

Acaba eriyonitin radyoaktif olup olmadığı hakkında bir bilginiz var mı, eriyonitin yaptığı hastalıkların nasıl yayıldığını biliyor musunuz bunun ile ilgili bir belgeniz var mı varsa bana yollar mısız birde ben erionit örneği nerden temin edebilirim acaba. Yardım ederseniz çok sevinirim.

 

 

Sevgili Ferhat Babacan

Öncelikle, başarınızdan dolayı sizi kutlarım.

Eriyonitle ilgili geniş bilgiyi ''Eşref Atabey. 2009. Asbest, eriyonit, kuvars ve diğer mineral tozları ve etkileri'' MTA yerbilimleri ve Kültür Serisi :6'', kitabında bulabilirsin. MTA'da Bilimsel Dökümantasyon ve Tanıtma Dairesi Kitap Satış bölümünde satılmaktadır. Ayrıca www.esrefatabey.com.tr

WEB sayfasındaki ''Tıbbi Jeoloji yazıları'' ile ''Popüler yazılar'' kısmından eriyonitle ilgili makalelere bakabilirsin.

 

WEB sayfamdaki kitaplar kısmında ''Yusuf İzzettin Barış ve Eşref Atabey. 2009. Çevresel ve mesleksel hastalıklar'' kitabı var. Kitabın PDF formatını açarsan orada eriyonitle ilgili (mezotelyoma) bilgilere ulaşabilirsin..

 

Eriyonit minerali mikroskopik olduğundan gözle görülmemektedir. Ancak elektron Mikroskobisi ile iğnemsi kristalleri görülmektedir.

Eriyonit bazı volkanik tüf kayasında bulunmaktadır. Örneğin; Ürgüp ilçesi Sarıhıdır ve Karain köyleri ile Gülşehir ilçesi Tuzköy'deki tüf kayalarında eriyonit minerali vardır. Bu tüf lkayaları el örneği olabilir. Örnekleri o köylerden temin edebilirsin. Bende 2 adet küçük parçalar halinde mevcut, ancak kendi arşivim için tutuyorum.

 

Eriyonit minerali volkanik tüf kayaları içinde olduğuna göre ve bileşiminde potasyum olduğundan, radyoaktivite özelliği olup olmadığı ölçümlerle mümkündür. Şimdiye kadar bazı lokalitelerde yaptığım radyoaktivite ölçüm değerleri çok düşük çıktı. Eriyonit minerali radyoaktif mi değil mi şeklinde düşünmemek gerekir. Bir bütün olarak, kayaç olarak düşünmek değerlendirmek gerekir.

 

Çalışmalarında başarılar dileklerimle.

sevgi ve saygılar.

Dr. Eşref Atabey

 

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.