Bilgi Edinme Yazıları;

KIRGIZİSTAN-ÖZBEKİSTAN VE TACİKİSTAN'DA KİL YEME ALIŞKANLIĞI

Adı Soyadı : Jamila Arzıbaeva

 11.Eylül.2014

Mesajı:

Merhabalar!

Ben Kırgızistan'dan yazmaktayım. Ben de kil yiyenlerin listesindeyim. Bir ömür boyunca kil yiyen insanları biliyorum. Bu konu beni çok endişelendiriyor. Kille ilgili fotoğraflarım var göndereyim, bir bakar mısınız? Demek istediğim heryerde yenilen killer farklılık göstermekte

Cevap: Eşref Atabey

Sayın Jamila Arzıbaeva

Öncelikle size geçmiş olsun dileklerimi iletirim.Bilgi edinmek istediğiniz için de teşekkür ederim.

Kil yeme alışkanlığı Dünyanın her yerinde farklı ülkelerde görülmektedir. En fazla görülen ülkeler Afrika ülkeleridir. Bizim ülkemizde de hayli fazladır. Bu konuda yapmış olduğum araştırma sonuçlarını içeren 2010 yılında  ''Türkiye'de Kil yeme alışkanlığı-patojenler-pekmez toprağı ve sağlığa etkileri'' adlı kitabım yayımlanmıştır. Türkiye'de Tıbbi jeoloji sempozyumlarında kil yeme alışkanlığına bağlı hastalıklardan bahsedildi ve tedavi önerileri tartışıldı. Bu konuda

www.esrefatabey.com.tr

WEB adresimden

TIBBİ JEOLOJİ yazıları içinde bulabilirsin.

Ayrıca popüler yazılar kısmında da olacak. Eğer adresini gönderebilirsen size kitabımı da gönderebilirim.

Kille ilgili fotoğrafları gönderebilirsen sevinirim. Ne olduğuna bakabilirim. Başka resimler varsa örneğin kil yeme alışkanlığı olan kişilerin, kili aldıkları arazinin (yerin) resmi, hem uzaktan hem de yakından resimleri, yakından kiltaşının, ya da kilin resimlerini, pazarda satılıyorsa satılan yerdeki resimleri gönderebilirseniz size bu konuda daha sağlıklı yardımda bulunabilirim. Kil yeme alışkanlığı ile ilgili doktora gittiniz mi, kanınızda çinko ve demir düzeylerine bakıldı mı, bunlar önemli. Kil yeme alışkanlığı olanlarda çinko ve demir eksikliği olduğu konusunda hekimlerin tezleri bulunmaktadır. Tedavi yöntemlerinin de Çinko sülfat olduğu ile ilgili de makaleler mevcut.

Sevgi ve saygılarımla

Dr. Eşref ATABEY

Jeoloji Yüksek Mühendisi

Tıbbi Jeoloji Uzmanı

esrefatabey@gmail.com

Tel: 0 535 851 11 61

11 Eylül 2014 21:18 

AdıSoyadı: Jamila Arzıbaeva

mesajı:

Mektubunu cevapladığınız çok sağ olun! zaten bu konuda yayınlatmak üzere hazırladığım makale var, tam sizin dediğiniz gibi kilin alındığı arazi başta olmak üzere bir sürü fotograflar da mevcüt. Fotografları nasıl gönderebilirim ve bir kil yiyen birisi olarak kafamda bir sürü soru var? Madem kil organizmaya zararlı, neden o zaman çuvalla yiyenler hala hayatta. Ben şunu söyleyebilirim,son 10 senedir az miktarda yiyorum, ama onceden çok yerdim. Yediğin killeri topla derseniz, düşünmeden 2-3 çuval diyebilirim. artık yemek için değil,araştırmak için, uzmanlara göstermek için taşıdığım kil var yanımda.Kırgızistan'da da killer bulunduğu yere göre çok farklılık göstermekte. Ben Özbeklerin, Taciklerin yediği killeri de gördüm. Türkiye'de bulunduğumda orada da gördüm, hepsi farklı. Hepsinden bizim köyden çıkan kil güzel )). Türkiye'den geleli 1 ay geçmedi, keşke oradayken mesajlaşsaydık. Kilimi gönderirdim, içinde neler olduğuna çok merak ediyorum. Çünkü bizim kilin içinde kaymak var gibi,onu çok seviyorum. Hiç bir şeye değişmem. Ancak akılla kendimi yönlendirmeye çalışıyorum. Kitabınızı elime alıp, okumak isterdim. Sağ olun, görüşmek üzere.

 

Cevap: Eşref Atabey

Sayın Jamila ARZIBAEVA

 

         Tekrar geçmiş olsun diyorum. Kil resimlerini JPEG olarak birkaç tanesini birlikte gönderebilirsin. Ya da aşağıda verdiğim mektup adresine posta yolu ile gönderebilirsin. Makaleni merak ettim. Nerede,hangi dergide yayımlanacak. İnsanların yeme alışkanlığı olan kil çeşitleri birden fazla bulunmaktadır. Bazı yerlerde montmorillonit türü ki Türkiye’de butür bol bulunmakta ve yenmektedir, bazı yerlerde kaolen, bentonit türü kil yenmektedir. Bazısı demirce zengin, bazısı sodyum ve kalsiyumca zengindir.Hangi türün yendiğini anlamak için kilin mineralojisine bakmak gerekir. Eğer resimlerle birlikte yenen kil örneklerini de gönderebilirsen burada mineralojisine bakılabilir.

Sayın Jamila, Kil yiyenlerde kansızlık olması gerekir. Bağırsaklarda ve midede de sorunlar olabilir. Dilde ve ağızda aşınma, diş etlerinde hassasiyet olabilir. Kiltaşı saf olmadığından dokuda tahrişler yapabilir. En önemlisi kilin bünyesinde bazı ağır metal ve toksik metaller olabilir. Onun için analizi gerekir. İkincisi kil içindeki organizmalar, yani patojenler bağırsaklardaki mevcut besini de tüketerek, kansızlığa ve ileride kanamalara yol açabilir. Bunun en sağlıklı yolu kil ya da kiltaşını yememek. En kısa zamanda doktora başvurarak, tedavi olmaktır.

 

Sevgive saygılarımla

 

Dr.Eşref Atabey

Tıbbi jeoloji Uzmanı

Tel:0 535 851 11 61

 

         

 

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.