Bilgi Edinme Yazıları;

Pekmez toprağı kaolen olabilir mi?

28 Eylül 2014 23:18 tarihinde <atabey@esrefatabey.com.tr> yazdı:

Adı Soyadı : Gündüz Saylan
Eposta Adresi : gunduzsaylan@gmail.com
Cep Telefonu : o5326141641
Mesajı :

Sayın Dr.Eşref Atabey, Yazınızı okudum ve çok etkilendim. Ben emekli Mak. Müh.ve Bodrum’da 15 yıldır yaşıyorum. Kaliteli bir harup pekmezi için çalışmalaryapıyorum. Ancak gerçek pekmez toprağı bulamadım. Nerden temin edebilirim veyaen uygun hangi kimyasalı almalıyım (kaolin) olabilir mi?. Bir köylümde birazbuldum ve Ankara da bir laboratuvara gönderdim bileşimi için haber bekliyorum. Bukonuda yardımcı olursanız mutlu olurum. Saygılarımla

 

SayınGündüz SAYLAN

 

Pekmez toprağı olarak kalsiyum karbonatbileşimli altere kireçtaşı, marn, altere traverten gibi karbonatlı kayaçlarınayrışmış, altere olmuş, arenalaşmış kısımları kullanılmaktadır. Sizde bu niteliktekitoprağı bulmalısınız. Kaolen pekmez toprağı olarak kullanılamaz. Pekmez toprağınınamacı, pekmezi çöktürme ve asiditesini almadır. Bu işlevi de CaCO3yapmaktadır.  Kaolen alüminyumlu,silisyumlu oksijen ve hidroksitten oluşan bileşimi vardır. Bileşimincekarbonat, kalsiyum yoktur.

 

         Kimyasal katkı tavsiye etmem. Doğalpekmez toprağı olmalı. Milas tarafında, Ören’de, Muğla Yatağan’daki köylerde,bej, açık renkli, beyaz kireçli topraklar olabilir. Köylüler bilirler.

 

Analize gönderdiğiniz örneğin sonucugelince bana bildirirseniz, yorumlayabilirim. Ne tür analizler istediğini merakediyorum.

 

Saygılarımla

Dr.Eşref Atabey

JeolojiYüksek Mühendisi

 Tıbbi Jeoloji Uzmanı

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.