Bilgi Edinme Yazıları;

KIZILIRMAK NEHRİ SUYU

From: ybatakan <ybatakan@...>
Date: 2008/6/19
Subject: AYKIRI BIR KONU: KIZILIRMAK SUYU ve HALK SAGLIGI..
To:
nuktegrubu@yahoogroups.com

Degerli Dostlar

Sagliga zararli olabilecekKizilirmak suyunun Ankara halkina 21 gun içirilmesi sonucu bildiğiniz gibikiyamet koptu. Su temizdir, değildir, analiz yapildi, yapilmadi tartismalariTV"lerde epey surdu. Aslinda Ankara"daki yoksul halk musluk suyuicer, digerleri damacana suyu ama, damacanalarda da genellikle etiket yoktur veicinde ne oldugu pek bilinmez. Eger bu sular kaynak suyu denilen yeraltisulariysa ve granit ortamdan geliyorlarsa bunlarda bir miktar fazla radyoaktifmaddelerin yani sira baska kimyasal maddeler de bulunabilir ama bunlarin bumaddeleri gercekten cok miktarda icerip icermedikleri de cesitli analizleri,ölcumleri yapmadan söylenemez bildiginiz gibi (Sulardaki radyoaktif maddelerleilgili genel bilgiler Tubitak BT Dergisi Nisan 2008 sayisindaki yazimda var veTurkiye"deki sularla ilgili bana cok sayida epostasi geldi, gazetelerTV"ler goerushmek istediler ama bu Kizilirmak suyu olayi cikmadanoenceydi.).

Kanalizasyonlarla ve endustriatiklariyla kirletilen uzun Kizilirmak irmagi boyunca oralarda oturan sayilaribelki milyonlara varan insanlarin 21 gun degil yashamlari boyunca bu sudanictiklerine, ve bu suyu kullandiklarina ise kimse deginmedi!. Goenul isterdi kiseckin gazetelerimiz, bilim ve teknoloji dergilerimiz, zulfu yare dokunacak daolsa, ulkenin aci gerceklerine bir oernek olan Kizilirmak"daki durumubilim insanlarimiza arastirtip, gercek durumun ortaya konulmasina, cozumoenerilerinin getirilmesine, halk sagliginin korunmasina ve halkinbilgilendirilmesine katkida bulunsunlar. Umariz daha cok erkendir ve ilerdeayrintili bilimsel bir arastirma ve gelistirme calismalari yapilir ve yayimlanir. Ama ben o kadarbekleyemedim ve iki degerli uzman arkadasima bu konuda asagidaki yaziyiyollayarak bilgi edinmek istedim. Gelen yanitlari, kendilerinden izin alarak, sizlerebilgi icin asagida iletiyorum. Bu yazilari vaktiniz oldugunda dikkatlice okumaniz, hem Kizilirmak ve cevresindekilerin ve hem de dag koeylerinde yashayaninsanlarimizin durumlarini degerlendirmeniz dilegiyle.  Bu iki kisiyleiliski kurmak istenirse epostalari da asagidadir.

Selamlarimla

Y.Atakan

Not: Sn. Esref Atabey Turkiye"de Tibbi Jeolojiyi başlatan ve bu konudaiki bilimsel sempozyumu organize eden degerli bir bilim adamımızdır. Kendisi yılda4-5 ay Anadolu"da arazide, dağlarda dolaşmakta bilimsel çalişmalar, ölçümleryapmakta, oralarda kimsenin bilmediği köylere uğramakta, kaderlerineterkedilmiş insanlarla konuşup onlara elinden geldiğince yardım etmeyeçalışmaktadır.

 

Konuya yabancı olanlar"Tibbi jeoloji" de nedir diye sorarlarsa: Cevremizdeki topraktaki,sulardaki insana zararli olabilecek radyoaktif maddelerin yani sira arsenik,bor, asbest, flor, iyot, nikel, kuvarz tozu gibi daha bir dizi maddelerin insansagligina etkilerini arastiran yeni bir bilim dali. Esref Bey sempozyumlarda bugibi maddelerin etkisiyle Anadolu"da oernegin asbestli topraktan yapilmisevlerde, yashamlari boyunca oturan vucutlari bozulmus insanlarimizin acikliresimlerini goestermekte ve hatta boeyle koeylerin yerlerinin degistirilmesinekatkida bulunmaktadır.

Sayın Jeoloji Yük. Müh. Dr.Esref Atabey

Iyi gunler

Kizilirmak suyuna 16 yerlesimyerinin kanalizasyonuyla birkac fabrikanin  atiklari verildigi dogru mudur? Bu konudasizde ya da tanidiklarinizda ayrintili bilgiler, yayinlar var mi? Bu sularinehir boyunca tum yerlesim yerlerinde halk iciyor kullaniyor olmali? Bu konudayayimlanmis bir yazi varsa bana yollamaniz ricasiyla.Tesekkurler.

 Iyi calismalar.Selamlarla.

 y.atakan

From: <atabey@...>

Date: 2008/6/16

Subject: Re: kizilirmak..

To: atakan <ybatakan@...>

Sayın Dr. Yüksel ATAKAN

Kızılırmak suyuyla ilgili doğrudan konumuz lailgili özel yayımlanmış bir makaleye rastlamadım. Ancak bazı dernek vekurumların hazırladıkları analiz raporları mevcut. Bunu kamuoyuyla paylaşıyorlar. Bir de Belediye başkanı TV’de halkın karşısına çıkarak benimsuyum temiz diye, musluktan bardağa su doldurup içiyor. Bir zamanlar radyasyonlu çaylarla ilgili bir bakanın halkın karşısında çay içtiği gibi,geçtiğimiz aylarda Aksaray ilinde salgın virütük hastalık sırasında belediyebaşkanının halkın karşısında TV'de musluk suyu içtiği gibi. Ben şu anda arazi çalışmasındayım.

Bu yıl Karadeniz bölgesindeki jeolojik unsurlarve halk sağlığına etkileri konusundaki envanteri tamamlayacağız. Önümüzdeki yıl Galatya ve Kapadokya yöresini ayrıntılı ele alacağız. Bu sırada Kayseri'den Ankara'ya kadar Kızılırmak Nehrini (su ve sediman) araştıraccağız. KızılırmakNehri Sivas, Kayseri , Kırşehir, Ankara illeri kapsamında bulunan tüm sanayi,insan kaynaklı, kirlenmeden etkilenmekte, doğal jeolojik kirlenme de olmakta,ör. inorganik arsenik ve ağır metaller. İnsan kaynaklı kirlenmelerden, pestisitler, poliaraomatik hidrokarbonlar, petrol türevleri, sanayi atıkları, vinil klorürler vd. Ankara içme suyuyla ilgili halkı aydınlatacak sağlıklı bilgiler ne yazık ki belli bir otorite kurum tarafından verilmemektedir. Bir spekülasyon vardır.

Sayın Atakan, Cumhuriyet Bilim ve Teknik Dergisindeki Tıbbi Jeoloji sempozyumuyla ilgili yazınızı okudum. Katkılarınıziçin teşekkür ediyorum. Sizinde belirttiğiniz gibi grup çalışması çok önemli. Tıbbi jeoloji konusunda grup çalışmasınının önemli olduğunu temelinden yola çıkarakson beş yıldan beri çaba içindeyim. Sizin izlemiş olduğunuz sempozyumda Jeologlar,Mineraloglar, Radyasyon Fizikçileri, Hekimler, veteriner hekimler, Eczacılar, Toksikologlar, Kimyacılar, Ziraatçılar, Epidemiologlar, patologlar, vd. Meslek gruplarından ilgili uzmanları araştırmak, bulmak ve kendilerinden konuşmaları için ricada bulunmak, bildiri, sunumlar konusunda çaba harcamak kolay değil. Bundan sonrada grup çalışması hepsi olmasa da bir kaç disiplin bir araya gelerek devam edecek.

 

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.