Bilgi Edinme Yazıları;

SERAMİK TAVA NE KADAR SAĞLIKLI?

Adı Soyadı : Elif ..
Eposta Adresi : …
Cep Telefonu : …
Mesajı : Merhaba Esref Bey; Internette seramik tavanın, granit tavanın saglığa zararlı olup olmadığını araştırırken sizin cevaplamış olduğunuz yazınızı gördüm. Onca yazıya rağmen sizin yazınız ikna etti. Granitle ilgili kafamda soru kalmadı. Granitten vazgeçtim yalnız seramik tava için de yorumunuzu bekliyorum. Bununla ilgili beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Simdiden teşekkürler. selametle...

Sayın Elif Hanım

Seramik tavalar için de yorumum aynı granit tavadaki gibi olacaktır. Seramik tavaların da teflon türlerinin birer farklı sunumu olduğudur. Kullanılan malzeme türünü gösteren etiketi olmalı. Seramik tava bileşimi etiketinde bulunmamaktadır. Maalesef bunları göremiyoruz. Seramikler hayatımızın her alanında mevcut ve kullanmaktayız. Tabak, fincan vd. bazıları kobalt mavisi olur. Seramiklerde genellikle kurşun kullanılır. Biliyorsunuz seramik tavalar, bir porselen tabak, fincan gibi değil, ne oranda, ne tür seramik kullanılmış bilmeliyiz. Bu gibi kaplamalarda elektrolizle kaplama yöntemi uygulandığını düşünmekteyim. Onun için bana sorarsan çelik dışında, sıcaklık, ısı, asit, çiziklere karşı riskli olan eşyaları kullanmada biraz duyarlı olmamız gerekmektedir.

Saygılarımla

Eşref Atabey

 GRANİT TAVA VE TENCERELERİN İNSAN SAĞLIĞINA ETKİSİ

 

NEOGRANİT, BİOGRANİT TAVA VETENCERE

Neogranit,biogranit gibi tanımlarla satılan granittava ve tencerelerin hammaddesi deteflon ile aynı olduğu bilinmektedir. Ancakdaha kalın bir zemin kaplamasıyladayanıklılık arttırılmakta ve bu şekildeçizilmelere ve darbelere karşı dahasağlam olabilmektedir. Teflon, politetrafloroetilen (PTFE) polimerinticariadıdır. 1938’de Du Pont tarafından bulunmuş. Isıya, kimyevi maddelere,neme,sürtünmeye dayanıklı olan teflon hiçbir maddeye yapışmıyor. Ancakyükseksıcaklıkta PFOA denilen zararlı kimyasalların açığa çıktığı belirtiliyor. Tencereve tava zemin kaplamalarında dünyaca ünlü üçüretici firma olduğu belirtilmekte.ILAG, Dupont ve Whitford. Türkiye’de Tefal,Esse, Karaca ve Bernardo üretiminiyurt dışında yaptırdığı bilinmekte.

Granit tava vetencerelerin kullanmatalimatında; 

-ürünü alttabanından daha geniş ocaklardakullanmayınız, aksi halde yüksek ateş tencereveya tavaya zararverebilir; 

-tencere veyatavayı boş halde kullanmayınız;oluşabilecek gerilim tava veya tencere içtabanının zarar görmesine yolaçabilir; 

-bıçak veya diğerkesici aletlerle tava içinde yiyecekkesmeyin; 

-yiyecekleri 1-2saatten fazla tava veya tancereiçinde bekletmeyiniz, 

-tava veyatencereyi ocak üzerinde sürükleyerektaşımayınız, zemine sert bir şekildekoymayınız. gibi öneriler bulunmakta. 

Granit ve seramiktencere ve tava zemininin gıdaya zarar vermemesi için yüksek sıcaklıklardakullanılmaması gerekiyor. Zehirli kimyasalların 200 santigrat dereceninüzerinde açığa çıktığı biliniyor. Peki bu şartların sağlanması ve uyulmasıher zaman ve her an mümkün müdür?

Türkiye’de yılda 10milyon tencere ve tava satıldığı belirtilmekte. Bu pazar bir şekilde değişiktip ürünlerle kontrol altında tutulması gerekiyor. Teflon sağlığa zararlıolduğu anlaşılınca, teflon adı devri bitti. Teflonun başka bir türü, granitveya seramik tabanlı ve kaplamalı tava ve tencereler piyasaya sürüldü. Bir sürebunların satışı yapıldıktan, piyasa doyduktan veya sağlıkla veya kullanmaylailgili bir sıkıntı yaşandığında sonra, başka bir tür tava ve tencere ürünlermuhakkak pazara sunulacaktır. PASLANMAZ ÇELİK TENCERE VE TAVALARA dönüşolacaktır.

 

Sayın Eşref Bey,

K..dandoğal ve sağlıklı diye aldığımgranit tencere ve tavaların, sağlığa zararlıolup olmadığı konusunda beniaydınlatırsanız memnun olurum.

Saygılar. M. Y.

 

Sayın M. Y.

Granit tava ve tencereler piyasaya yenibir tasarım olarak İtalyanlar tarafından sunulduğunu biliyorum. Ticaretinsınırı yok, önceki objede küçük bir değişiklik yapılarak, piyasada pazaroluşturulabiliyor. Granit tencere ve tavalar da böyle bir şey. Bildiğimkadarıyla GRANİT TENCERE VE TAVA denilen şey; dış yüzey seramik porselen,gövdesi alüminyum,  iç kısmı 3 kat politetrafloroetilen (PTFE) kaplamaolduğu şeklindedir. Yani teflon tava ve tenceredir. Doğal granit neresindekullanılmış soru işareti.  Doğal granit plaka haline getirilerek kaplamamı yapılıyor? hayır. Eğer porselen kaplama kast ediliyor ise, ve bu malzemeiçinde granit hammaddesinde bulunan silis çoğunlukla kullanılmış ise sorunyok. 

Sonuçta granit, sert, kristal yapılı,esas mineralleri ortoklas ile az miktarda plajioklas ve kuvarstır. Ayrıca mika,hornblend, piroksen ve ikinci gruba giren turmalin, apatit, zirkon, granat,manyetit gibi mineraller de bulunabilir. Granitlerde kuvars (silisyum dioksit),genellikle hacmen % 20'nin üzerindedir. Granitlerde bulunan ikinci anamineraller muskovit, biyotit, amfibol, piroksen veya nadiren fayalit (demirliolivin) olarak sıralanabilir. 

Kafanızı fazla karıştırmadan sorunuzacevap vereyim. Kısaca granit tava ve tencere denilen objede ne oranda ve çeşitgranit malzeme kullanıldığı prosüdür de belirtilmesi gerekir. Bunu bilmiyoruz.Kullanılan granit malzemedeki iz elementleri bilmemiz gerekir. Yani sağlıkyönünden değerlendirme yapabilmemiz için tava ve tencerede kullanılanmalzemelerin kimyasal analiz sonuçlarının bilmemiz gerekir. Bunu da ancakkaplama doğal granit ise isteyebiliriz, kaplama-kimyasal ürün ise bileşimindekikimyasalları bilmemiz gerekir. MAALESEFÖNCE PİYASAYA MALZEMELER KULLANIM İÇİNPAZARLANDIĞINA, DAHA SONRA KAMU OYUNDASAĞLIĞA ZARARLI MI TARTIŞMASI VEARAŞTIRMALARI YAPILDIĞINA TANIK OLMAKTAYIZ. Eğer sağlığa zararlı isesatışı ve dağıtımı durdurulur. Aslında teflon tava ve tencerelerin dahagüçlendirilmişi olan granit tava ve tencereler içinde ileride bu tartışmalar vearaştırmalar belki yapılacaktır. Sonuçta bu tür kaplamalarda elektrolizlekaplama yöntemi uygulandığını düşünmekteyim.

RADYASYONYÖNÜNDEN endişe ediyorsanızbunun önemi yok. Bence teflon oluşu yönüyle belki endişe etmelisiniz.

Bildiğim kadarıyla, Teflon; florlanmışetilen polimeri olan bir politetrafloroetilendir.

Isıya, kimyevî maddelere, neme, elektrikatlamasına, sürtünmeye dayanıklı olup, hiçbir maddeye yapışmaz.

 Teflon tavalar ve tencereler için;

1-Yüksekateşte kullanılmamalı-boşkenfazla ısıtılmamalı (260 °C sıcaklık üstü),

2-Boşkenyağ yakmamaya dikkat edilmeli,

3-Yıkarkenbulaşık teli ve sert bulaşıktozu kullanılmamalı.

4-Sıvı/krem deterjanla yıkanmamalı.

5-Özelısı dengesiyle, orta ateştekullanılmalı şeklinde ifade edilmektedir.

Teflon260 °C üzerindeki sıcaklıklardabozulmaya başladığı, yapısının 350 °C civarında tamamen bozulduğu, ateşüzerinde bırakılan boş bir tava bu dereceleri aşabileceği, ancak tava içindeyanan az miktardaki yağ sağlık açısından dahabüyük bir sorun oluşturabileceğibelirtilmektedir.

Yukarıda kişartları, granit tava vetencere (yani teflon tavada) yerine getirmek mümkün mü? 

-Sıcaklığı ayarlamak, 

-tavanın boş yeri olmaması mümkünmü?, 

-sıcaklığın260 derece santigratıaşmamasını nasıl ölçeceğiz?, 

-tavave tencerede bunun için yanınaasılı termometre, termostat var mı? 

-Yağın yanmaması mümkün mü?, yüksekateşte kullanmamak mümkün mü?,

-çizilmemesi mümkün mü?  

Biliyorsunuz bir kaç yıl önce teflontava ve tencerelerin sağlığa zararlı olduğuyla ilgili tartışmalar yapılmıştı.Ne oranda sağlığa zararı var hala tartışmalı.

Yukarıdaki beş madde halinde belirtilenkullanma şartlarını yerine getirdiğiniz sürece, granit tava ve tencere (teflontava ve tencere) kullanmanızda sağlık yönünden sakıncası olmayacağınısöyleyebilirim.

Sağlıklı günler dileğimle.

Dr. Eşref ATABEY

Tıbbi Jeoloji Uzmanı

 

Eşref Bey

Yaptığınız kapsamlı açıklama veayırdığınız zaman için çok teşekkür ediyorum.

Saygılarımla

M.Y.

08.11.2014

AdıSoyadı : Fatma Oz
Mesajı : Eşref Bey merhaba, granit ve seramik tavalar ile açıklamanız oldukça açıklayıcı.Sizin gibi bilim adamlarına ihtiyacımız var. Emeğiniz için teşekkür ederim.

Sayın Fatma ÖZ

Granit tava ve tencerelerin insansağlığına etkileriyle ilgili açıklamaların yararlı olmasına sevindim.Taktirleriniz için çok teşekkür ederim. Sizlere sağlıklı günler dilerim.

EşrefAtabey

 13.3.2015

 

Merhaba Eşref Bey;

Konu kısmında bahsi geçen seçeneklerleilgili araştırma yaparken sitenizi buldum.
Gayet basit ama açıklayıcı bir yazı olmuş. Ama hala sorumu çözemedim :)Yalnız yaşıyorumve biraz da sporla ilgileniyorum. Öğle arası eve geldiğimde genellikle tavukgöğüs ve tavada yumurta ve et yemekleri yiyorum. Tefalin sitesinde “Titanium”diye bir şeyden bahsediyor, ama ne kadar okusam da titanium kelimesini malzemeolarak kullandıklarına şahit olmadım. Seramik ve granitte de sanırım kelimeoyunları var. En mantıklı olarak aklıma döküm tavalar geldi ama ısınmasınıbeklemek sanki sorun gibi. Bunun dışında mantıklı bir çözümünüz var mı?Teşekkürler. A.Ç
5Mart 2016 17:55

 

Sayın A.Ç.

Özellikle kaplama tava ve tencerelerde asılyapı teflon tabanlı olduğudur.  Granit ve titanyum gibi kaplamateknikleri tüketicinin tercihinde etkili olabiliyorlar. Titanyum elementi hafif,dayanıklı, parlak, aşınmaya karşı dirençli, metalik bir elementtir. Alaşımlardakullanılmaktadır. Titanyum seramik sırı olarak da kullanılır. Bu amaçlatencere ve tavaların ana gövdesinde dayanıklılık için kullanıldığı bilinmektedir.Bazı saatlerin kaplamasında titanyum kullanıldığı gibi. Maalesef tencere vetavaların ana bileşimi etiketlerde olmadığından ne tür malzeme kullanıldığınıdabulmak tüketiciye düşmekte. 

Saygılarımla

Eşref Atabey

Adı Soyadı:M.Ö.                                          29 Kasım 2016 22:30
Eposta Adresi : …
Cep Telefonu : …
Mesajı : Tost makinesi almak istiyorum. Çok çeşit var, granit, seramik vb. Sizinyazılarınızdan aldığım bilgiler doğrultusunda granit ve seramiğin sağlıklı olmadığınıdüşünüyorum. Bazı modellerde döküm (alüminyum döküm, emayemi vb demek oluyor )diye yazmışlar ama üzeri ne ile kaplı anlayamadım. Bazılarında da yapışmazplaka diye yazıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin.

 

 

SayınM.Ö.                                                  30 Kasım 2016 11:25

Granit ve seramik malzeme;  kullanmaşartlarına uyulduğu takdirde çok riskli değil. Temizlerken çizmemek, boş ikenateşte bırakmamak, belli bir sıcaklığın üstünde kalmaması gerekir vd. Bunlarauyulmasının ben mümkün olmadığını ve bu yönüyle riskli buluyorum. Geçen yıl birgranit tava aldım. 6 ay dolmadan tabanı deforme oldu-kabardı. WEB sayfamdakiTıbbi jeoloji yazıları kısmında resmini görebilirsiniz. Hiç kaplamaolmayanların tercih edilmesi uygundur. Kaplama olanların bir şekilde kaplamasıkalkıyor, çiziliyor, bozuluyor. Granit ya da seramik olanı herhangi birini alabilirsiniz.Ancak temizlerken sert bulaşık teli, bıçak vd kullanmayınız.

Saygılarımla

Eşref Atabey

Eşref Bey

İlginize ve verdiğiniz bilgilere çok teşekkürederim. Kolay gelsin.

 

GRANİT TAVA DEFORMEOLDU-KULLANILAMAZ HALEGELDİ

 

Özellikle İtalyan, Fransız menşeli olan veTürkiye temsilci firmaların satışa sunduğu ünlü markalardan birisinden geçen yıl(2015) bir granit tava aldık. Aslında ben son yıllarda piyasaya sürülen granittava ve tecerelerin sağlığımıza ne kadar etkisi olduğu konusunda endişesi olanbirisiyim. Bu konuda da  halkı aydınlatıcı bilgiler de vermekteyim. Bakalımne olacak, hiç olmazsa deneyerek görebiliriz düşüncesiyle olumlu buldum. Dahabir yıl dolmadan tavanın tabanı deforme oldu. Sapı koptuğu vetabanı deformeolduğundan kullanamıyoruz. Tavanın sapı koptu, tava tabanı pütürcüklü,kabartılı hale geldi, özellikle taban-kenar kısmı tamamen deforme oldu.RESİMLERİ TIBBİ JEOLOJİ YAZILARIkısmında(http://www.esrefatabey.com.tr/tibbijeoloji_ayrinti_.aspx?id=186) PDFformatındakişekillerde görebilirsiniz. 1 9.2016

 

 

GRANİT TAVA dayanıklı mı? - sağlıklı mı?

 Granit tavadeforme oldu

 

Özellikle İtalyan, Fransız menşeli olanve Türkiye temsilci firmaların satışa sunduğu ünlü markalardan birisinden geçenyıl (2015) bir granit tava aldık. Aslında ben son yıllarda piyasaya sürülengranit tava ve tencerelerin sağlığımıza ne kadar etkisi olduğu konusundaendişesi olan birisiyim. Bu konuda da  halkı aydınlatıcı bilgiler devermekteyim. Bakalım ne olacak, hiç olmazsa deneyerek görebiliriz düşüncesiylealdık. Granit tavayı satın alışımızdan daha bir yıl geçmeden sapı yerindençıktı. Tavanın tabanı pütürcüklü, kabartılı hale geldi. Özellikle taban-kenarkısmı kabardı-deforme oldu. Tavanın kullanımdan sonra ne duruma geldiğineilişkin RESİMLERİ TIBBİ JEOLOJİ YAZILARI kısmında GRANİT TAVA DAYANIKLIMI-SAĞLIKLI MI? başlığı ekindeki (PDF formatı) şekillerde görebilirsiniz. 19.2016

 

Adı Soyadı : M.T.

Mesajı : Eşref bey sitedekibilgilendirme için teşekkürler. Granit tava ve tencere ile ilgili yazınızıokudum. Size bir de Moneta (granit tavanın mucidi olduğunu söyleyen İtalyanfirma) yeni bir kaplama çıkarmış en üstte cam mühürleme kaplama deniyor. bu tencereleriçin sağlıklıdır alınabilir diyebilir miyiz? ürün burada; http://www.monetamagaza.com/protection-base-pmk5

Sayın M.T.

Daha öncebenden granit tava ve tencere hakkında bilgi isteyenlere verdiğim cevaplarımdabelirttiğim gibi; kaplama olan her malzeme eğer kullanım şartlarınauyulmadığında sağlıklı olmaktan çıkabilir. Buna uyulması da mümkün değil.Dolayısıyla belirttiğiniz Moneta tipi de kaplama olup, kullanımdan dolayıtabanı kabaracak, deforma olabilecektir. Moneta cam sırla kaplanmasının nedeni;granit tavanın kaplamasının deforme olduğu anlaşılmaya başlayınca yeni yöntemarayışlarına girildiği anlaşılmaktadır.

İyi günlerdileğimle

Eşref Atabey

 

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.