Bilgi Edinme Yazıları;

İĞDEKÖY İÇME SUYUNDA KANSER YAPAN ARSENİK SORUNU (EMET-KÜTAHYA)

Eşref Bey merhabalar. 

Ben Zir. Müh. …. Kütahya'nın Emet İlçesinden yazıyorum. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde görev yapmaktayım. Sizin de çok iyi bildiğiniz üzere Emet merkez ve bazı köylerinde (özellikle İğdeköy Köyü'nde)sulama ve içme sularında arsenik seviyesi oldukça yüksek. Hıfzısıhha Kurulu'unu geçtiğimiz haftalarda yaptırmış olduğu su analizinde arsenik oranı 460-970 ppb seviyesinde çıktı. Merkezde ise bu seviye 11-11,5 larda. Bizde toprak analizi yaptırarak topraktaki arsenik miktarını görmek istiyoruz. Duyduk ki sizin "Arsenik ve Etkileri" adlı kitabınızda Emet ve köylerini tarayarak bitirmişsiniz. Bu kitabınızı nasıl tedarik edebiliriz. Bize yol göstermesi açısından oldukça yardımcı olacağını düşünüyoruz. Eğer yayın evinin adı vs.bilgilendirirseniz sevinirim.

Saygılar.İyi çalışmalar...Eşref Bey,

22-24. Mart tarihleri arasında Bursa'da yapılacak Dünya Su Günü'2013 kongresi için "Arsenik ve Etkileri" başlıklı değerli yayınınızdan da faydalanarak   hazırladığım çalışmamı sizinle de paylaşmak istedim. İçme sularında As için sınır değerin 50 mikrogram/ L'den 10'a aniden indirilmesi bu konuda büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Sizin de çok yakından bildiğiniz (Nevşehir, Niğde, Aksaray, Afyonkarahisar..) gibi bütçesi ve alt yapısı yetersiz birçok belediye ve köylerde kurulan As arıtma tesisleri etkin, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde işletilememektedir. Kontrol eden de yok.. Bu konuya da çok emek verdiniz. Daha çok genç ve yeteneklisiniz, ben 9 şubatta 77 yaşımı tamamladım.

Türkiye'de Tıbbi Jeoloji sizlerin gayretiyle başladı. Görüşlerinizi almak isterim.

Selam ve sevgilerimle,

Prof.Dr. N.O.

Sayın Hocam

Teşekkür ederim. Ülkemizde önemli sağlık sorunu olan bu gibi konuların mümkün olduğunca duyurulması, anlatılması gerekiyor. Böyle bir görevi yerine getirdiğiniz için sağ olun. Bende dediğim gibi konuları anlatmaya çalışıyorum. 26 Mart'ta Çanakkale Onsekiz Mart Üniv. ‘’Çanakkale ili Tıbbi Jeolojik unsurlar ve halk sağlığı’’ adıyla bir konferans verdim.  Arsenikle ilgili diğer veriler geldiğinde size ulaştırabilirim. Emet-İğdeköy ün içme suyu Emet ilçesi şebekesine bağlanmıştı. Köprüören mevkiinden tatlı su getirilmişti. Ben haberi anlayamadım. Eski arsenikli çeşmeden mi alıyorlar acaba. Eski çeşmenin suyunda 7630 mikrogram/l arsenik vardı. öyle ise vay köylünün haline. İğdeköydeki bir vatandaşın ayak tabanı ve tırnaklarının hali arsenik ve sağlık kitabının 42.sayfasında görülebilir?

Size başarılar ve sağlıklı günler diliyorum.

Eşref Bey,

21,Mart tarihli bilgi ve eklerinizi memnuniyetle aldım. Çok değerli katkılarınız için teşekkür ederim. 24, Mart günü Bursa'da sunduğum Arsenik konusu oldukça ilgiyle karşılandı. Nasipse, 2-4, Mayıs tarihlerinde Tekirdağ NKÜ'de yapılacak Ekoloji'2013 sempozyumunda da aynı konuyu sizlerin yeni çalışmalarınızı da ekleyerek işleyeceğim.

Ülkemiziçin çok önemli olan tıbbi jeoloji konusunda yaptığınız çalışmaların başarıyla devam devam edeceği inancıyla selam ve sevgilerimi sunarım.

…

NOT:Yaklaşık17 yıl önce uzmanlık tezi yapılan daha sonraları da başta siz, ben dahil birçok kere araştırılan Emet-İğdeköy Arsenik haberi 25-26 Mart arasında yazılı ve görsel medyaya yeniden taşındı. Köy yakın bir gelecekte işlenmesi gereken Kolemanit (Orpiment ve Realgar nodülleri) üzerinde oturuyor. Uzun vadede köyün başka yere taşınması dahi düşünülebilir!..

 

Eşrefbey,

Alttaki E-postanız için teşekkür ederim. Benim bildiğim kadarıyla yaklaşık 4 yıl önce Köprücek Mevkiinden sadece Emet İlçe Merkezine Eti-Bor tarafından 10-20 mikrogram/L As içeren su getirilmişti. İğdeköy malumunuz Emet-Hisarcık arasındabor yatağı üzerinde ve Emet'e oldukça uzak. İğdeköy-Arsenik-Sağlık konusunda sizin Arsenik kitabınızda çok değerli bilgiler var. Köydeki çeşmelerin yüksek As nedeniyle kapatıldığına ilişkin gazete haberi ekte.  Ayrıca "Ünlü,M.İ.,Bilen,M.,Gürü,M.,(2011) Kütahya-Emet Bölgesi Yeraltı Sularında Bor ve Arsenik Araştırılması. Gazi Üni. Müh. Mim. Fak. Dergisi, Cilt. 6, No:6," başlıklı araştırmada da Emet Şebeke suyunda  2011 yılında 400 mikrogram/L As bulunmuş. Sanırım analiz yöntemleri çok eski olduğundan çok yüksek bir değer elde edilmiş. Bu yayını değerlendirmeniz yararlı olabilir. Çalışmalarınızda başarılarınızın devam edeceği inancıyla, sağlık ve esenlik diler, selam ve sevgilerimi sınarım.

…


                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.