Bilgi Edinme Yazıları;

İNDÜKSİYONLU OCAKLAR, TAVA VE TENCERELER

Adı Soyadı : K.K.
Eposta Adresi :
…
Mesajı : Sayın Eşref Bey, 2 yıldır sağlıksız olduğunu bilmeden kullandığım teflon tencere setim aşındığı için atmak, çelik dışında, yanmaz yapışmaz özelliği olan, kullanımı kolay bir set almak istiyorum. Tefalin arda proselection diye bir seti var.
www.tefa.com.tr//All+Proselection+Derin+Tencere+24+cm.htm bunun hakkında yorumlarınızı öğrenebilir miyim.

 

Sayın K.K.

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Bahsettğiniz konu benim doğrudan ilgi alanıma girmemekte. Ancak sizin için bir derleme yaptım. Faydalı olacağını düşünmekteyim. Tefalin, arda proselection türü, bir çeşit teflon kaplama türü olduğudur. Özelliklerine bakıldığında TİTANYUM yapışmaz, indüksiyon teknolojili, indüksiyon tabanlı, aşınmaya ve yüksek sıcaklıklara karşı 9 yıla kadar dayanıklı olduğu belirtilmektedir. Titanyum dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Titanyum dioksit nano-teknolojide kullanılmaktadır. Ev aletlerinde de son yıllarda kullanılmaya başlanılmış, titanyumlu kaplar bunların örneğidir. Nano-parçacıkların insan sağlığına zararlı olup olmadığı tartışılmaktadır.

İndüksiyon özelliği şudur:

Bahsettiğiniz tencere ve tavaları (arda proselection) İNDÜKSİYON TEKNOLOJİLİ, İNDÜKSİYON TABANLI OLDUĞUNDAN, ANCAK İNDÜKSİYONLU OCAKLARDA KULLANABİLİRSİNİZ.. İndüksiyonlu ocaklarda kullanılması için tencere ve tavaların elektrik akımının oluşmasına yardımcı olabilen mıknatıslı tencereler olmasıdır. Söz konusu set; Ferro-manyetik tencere ve tavalar olduğu şeklindedir.

İndüksiyon Nedir?

 Isının transfer yolu ile iletilmesidir. Ancak bu ocaklara indüksiyonlu denmesinin nedeni ısı indüksiyonu değil, manyetik indüksiyon denen başka bir olaydır. Aslında çelik emaye ve dökme demir tencereler bu ocaklar için en uygun tencerelerdir.
Ancak her malzeme bu yeni pişirme yöntemi için uygun değildir. Paslanmaz çelik, bakır ve alüminyum, uygun ısı miktarını oluşturmak için gereken elektrik direncini sağlama konusunda yetersiz kaldığı belirtilmektedir.
 Diğer alevli ısıtma yöntemlerinde durum biraz daha farklı (mesela gaz yanar alev oluşur, bu alevler cismi ısıtır-aslında işin fiziğine bakılırsa bunda da transfer var, ısı önce havaya sonra tencereye iletilir). Indüksiyonlu ocakta ise havaya temas olmadan doğrudan ocak-kap ısı transferi ile pişirme olduğundan, enerji kaybı çok az ve oldukça tasarrufludur ve ayrıca pişirme süresinin de oldukça kısalmasına neden olduğu belirtilmektedir.

İNDÜKSİYONLU OCAKTA TENCERE VE TAVA KULLANANLARIN GÖRÜŞÜ

Olumlu yanları

1-Seramik cam yüzey olduğu için temizlemesi çok kolay, hatta pişerken taştığında bile kaldırıp hemen silinebiliniyor.

2- Evet ocak yanarken de siliniyor, çünkü yüzeyi el yakmıyor.

3- Bu ocaklarda üzerine uyumlu tencereyi koyduğunuzda devre tamamlanıyor ve cihaz çalışıyor, tencereyi çektiğinizde otomatik olarak kapanıyor.

4- Marka ve modele göre değişiyor olabilir, ama çocuk kilidi ve fırınlardaki gibi zaman ayarı var.

Olumsuz yanları

1-Sadece uyumlu tencerelerle çalışıyor. Tencere alırken üzerinde hangi ocak türlerine uygun olduğunu gösteren simgeler var. İndüksiyonlu ocak için olmalı.

2-Ne yazık ki bu tencereler çok ucuz değil.

3- Diğer tipteki ocaklara alışınca, bunun ısı değeri yüksek olması ve daha kısa sürede pişirmesi yüzünden yemekleri çoğunlukla yakabilirsiniz. Hala alışamadım. Kafamda her yemek için pişme süreleri bilinçaltımda kayıtlıdır, koyar bırakırım gelince olmuştur ama bu ocakta öyle olmuyor, genelde kokuya koşuyorum (kullanıcı görüşü).

4- Henüz indüksiyonlu tencere-tava yelpazem pek geniş değil ve ne yazık ki, Türk kahvesi ve çayı için, cezve ve çaydanlık kullanamıyorum. Bu özellikte cezve ve çaydanlık var mı bilmiyorum bile (kullanıcı görüşü).

5- Ocak ateşinde patlıcan biber közleme işini sık sık yapardım, artık böyle bir imkanım olamıyor (kullanıcı görüşü).

 

Bununla beraber evinizdeki klasik ocağı, indüksiyonlu bir ocakla değiştirmeye karar verdiğinizde şunu unutmamalısınız: İndüksiyonlu ocaklar her tencere veya tava ile çalışmazlar. Sadece indüksiyon özellikli özel kaplarla kullanılabilirler. Bunun anlamı da evinizde daha önce kullanmakta olduğunuz tüm kapların (demlik ve cezveler de dahil) yenilenmesi gerekeceğidir.

Kaynaklar
Eşref Atabey. 2015.Elementler ve sağlığa etkileri. Hacettepe Üniversitesi Medikal Jeoloji 
  veMezotelyoma Araştırma ve Uygulama merkezi yayını-1. Ankara.

Selim Köroğlu ve Bekir Sami Sazak. 2002. MutfakUygulamaları İçinYarım Köprü Seri

Rezonans İnvertörlü İndüksiyonIsıtma Sistemi Tasarımı. Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mühendislik Bilimleri Dergisi, 8/2, 167-172

http://theinductionsite.com/how-induction-works.shtml

http://www.arcelik.com.tr/katalog-ozellikleri-ankastre-elektrikli-ocak-ozellikler.html

http://www.aeg.com.tr/Plan--Design/News--articles/Kitchens-without-Compromise2/New-Pots-for-Induction12/

http://www.bilgiustam.com/indksiyonlu-ocak-nedir-nasil-alisir/

http://ge-ce.blogspot.com.tr/2013/10/induksiyonlu-ocaklar.html

Saygılarımla

Dr. Eşref Atabey

Tıbbi Jeoloji Uzmanı

Eşref Bey

Vaktinizi ayırıp yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. Benim ocağım indüksiyon değil. Bu seriyi de elemek zorundayım. Hem sağlıklı hem kullanımı kolay tencere yok sanırım. Sağlıklı olarak bir tek dökme demirler ve çelik kalıyor galiba (bildiğim hecha ve lava marka var, hem fiyat olarak yüksek hemçok ağırlar maalesef). 


Sayın K.K.

Piyasada indüksiyon özellikli tava ve tencereler, teflonlu tava ve tencereler, granit tava ve tencereler, porselen tava ve tencereler mevcut. Granit ve teflon tava ve tencerelerle ilgili www.tıbbijeoloji.com benim özel WEB sayfamdaki soru-cevap kısmındaki yazılara bakabilirsiniz. Sağlıklı olması için şimdilik çelik tencere en uygunu derim.

Saygılarımla

Eşref Atabey

 

 

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.