Bilgi Edinme Yazıları;

Adapazarı Söğütlü köyü Yeniköy Mevkii'nde doğal radyasyon riski var mı?

Tarih: 13 Kasım 2015 16:10
Konu: WEB SİTESİ İLETİŞİM FORMU
Alıcı:
esrefatabey@gmail.com

Adı Soyadı : Fatma D.
Eposta Adresi : …
Cep Telefonu : …
Mesajı : Hocam iyi günler birçok konu için sizi rahatsız edeceğim ve bunun nedeni 1.5 yaşında kızımızın olması ve onun daha temiz sağlıklı ortamda yetişmesi için elimden geleni yapmak isteyişimdir. Biz yaklaşık 3 aydır köyde yaşıyoruz aslında köye yerleşme nedenimizde şehirdeki baz istasyonları ve benzeri kirlilikti fakat araştırmalarım sonucu yaşadığımız yerle ilgili de endişelerim var köyde yüksek bir yerde yaşıyoruz. Radon gazı kozmik ışınlar açısından risklerinden endişeleniyorum. Yerleşim yerinden yaklaşık 2-3 km yüksekte gibiyiz ve bol ağaçlık tarlaların olduğu yüksekli alçaklı kayaların bulunduğu bir bölge bölge olarak riskleri nelerdir (Sakarya Söğütlü köyü Yeniköy mevkii) burada tavuk çiftliğinde çalışıyoruz. Bir yerde okumuştum gübreninde radrasyon yaydığı ile ilgili doğru mudur, hocam büyük kapasiteli kümeslerde her ay tonlarca gübre çıkarılıyor. Hocam bir de burada kullandığımız su yer altı suyu kuyudan geliyor. Temiz olmadığını biliyor ve içme suyunda arıtıcı kullanıyoruz fakat topraktaki radon gazı ve diğer elementler yer altı sularına daha çok karışıyormuş. Bu su ile banyo yapıyoruz. Bebeğimizi bile bu su ile yıkıyoruz. Radon gazı açısından ve benim bilemediğim diğer etkenlerden dolayı bu su ne kadar riskli Hocam biliyorum. Çok karışık ve baş ağrıtan bir yazı metni oldu, ama son olarak oturduğumuz ev konteyner prefabrik beton evlere göre artısı eksisi nedir? Hocam sorumun karışıklığı için özür diliyor 1.5 yaşında bebeğim olduğu için tedirginliğimi anlamanızı umuyor ve cevabınızı bekliyorum iyi günler saygılar.

 

Sayın Dr. Yüksel Atakan

Radyasyon fizikçisi-Almanya

Bana yukarıdaki mesaj geldi. Benden özellikle radyasyon konusunda yardım istenmekte. Bu konuda zamanınız olursa düşüncenizi alabilirsem, kendi görüşümle birlikte ilgili kişiye göndermek istiyorum. Sizden gelen yanıtı da kendi web sayfamdaki soru-cevap kısmına da koyacağım

Saygılarımla

Eşref Atabey

 


Eşref Bey Günaydın

Benzer sorular bana da geliyor. Yazıları, üstelik durumu yerinde incelemeden ve ölçü yapmadan ayrı ayrı yanıtlamak içinkimsenin zamanı olmaz ve bunun bir takım bilgilere dayanılarak uzaktan yapılmasıda doğru değildir.

Genel olarak verdiğim yanıt,  önce benim Radyasyon ve Sağlığımız? (Nobel Yayınları,2014, internetten ısmarlanabilir), kitabımın ilgili sayfalarını dikkatlice okumalarıdır. Sonra TAEK'ya yazıp buralardaki toprak, gübre ve suda radyoaktivite ölçümleriyle  ilgili bilgi istemeleri ve gerekiyorsa ya da çok kaygılanıyorlarsa yerinde ve örneklerde özel ölçümler  yaptırmalarıdır (www.taek.gov.tr  sayfalarında da bilgiler var).

Genellikle kaygılanılacak bir durum beklenmez. Radyoaktif maddeler bir miktar yediğimiz içtiğimiz her şeyde ve vücudumuzda da var. Cep telefonları da bizi ışınlıyor, az kullanılmalı ve kulağa yapıştırılmamalı (Bu yazımı ilgilenen herkese iletebilir ve web sayfanıza da alabilirsiniz)

Sağlıklı günler ve selamlarımla

Dr.Yüksel Atakan

14.11.2015

Radyasyon Fizikçisi

 

Sayın Fatma D.

 

Sorunuzu radyasyon fizikçisi sayın Dr. Yüksel Atakan'a da yönlendirdim. Gelen cevabı (yukarıda) size iletiyorum.

Söğütlü köyü jeolojik yapısını biliyorum. Daha önceki yıllarda incelemiştim. Söğütlü köyü ve çevresinde  radon çıkışına neden olabilecek yüksek konsantrasyonda uranyum içerecek kayaç türleri olmadığı gibi, yakınında radon çıkışına neden olabilecek sıcak su kaynağı, fay ve kırık bulunmamaktadır. Buna bağlı olarak yer altından gelen su da endişe edecek bir durum olmamalı.

.

Saygılarımla

14.11.2015

Dr. Eşref Atabey

 


Hocam ilginize çok teşekkürler bu kadar kısa sürede cevap alacağımı beklemiyordum su şebeke suyu olmadığı yer altı suyu olduğu için endişeliydim sizin ve Yüksel Hocanın söyledikleri doğrultusunda içim biraz olsun rahatladı, mazur görmezseniz son olarak gübre ile ilgili net bi bilgi istiyorum sizden gübrenin de radrasyon yaydığı doğru mudur? Kümeslerde bulunan gübrenin herhangi bir zararı olur mu ? İlginize tekrar teşekkür ederim 

saygılar

Elif Y.D. 

14.11.2015

 

Tavuk gübresinin radyasyon yaydığı ve sağlık riski olduğunu belirten çalışmaya rastlamadım.

Saygılarımla

Eşref Atabey

 

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.