Bilgi Edinme Yazıları;

TIBBİ JEOLOJİK AÇIDAN KAYATUZU VE SAĞLIK Kayatuzunda radyum, plütonyum, talyum vediğer elementler

gönderen:

BAHATTİN MURAT DEMİR <bmuratdemir@gmail.com>

alıcı:

Eşref Atabey <esrefatabey@gmail.com>,
Yuksel Atakan <ybatakan@gmail.com>

tarih:

7 Aralık 2015 20:05

konu:

TIBBİ JEOLOJİK AÇIDAN KAYA TUZU


Değerli Hocalarım,

 

Aşağıda tuz konusundaki tartışmaya ait bir habervar. Böylesi çok haber var basında.

Siz bu haberi/haberleri nasıl değerlendiriyorsunuz?"Tıbbi jeoloji açısından kaya tuzu"na nasıl yaklaşmak gerekir..Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim 

Sevgi ve saygılarımla

Bahattin Murat DEMİR

 

''Sağlık Bakanlığı, bileşeninde 84 ayrı mineralin bulunduğu iddia edilen ve son dönemde sofraların vazgeçilmezi haline gelen kayatuzunu mercek altına aldı. “Kaya Tuzu Hakkında Gerçekler” başlıklı bir raporhazırlayan bakanlık, kaya tuzunun bileşenlerinde atom bombasının yapımında dakullanılan ve insan sağlığı için çok riskli görülen “plütonyum” maddesinin yer aldığını açıkladı.

Sodyumun insanlar için önemli bir mineral olduğubelirtilen raporda, günlük 184-230 mg tüketmenin gerekli olduğu ifade edildi. Rapor da tüketimi önemli oranda artan kaya ve Himalaya tuzlarının, 84 adet mineral içerdiği ve sağlık açısından önemli olduğu yönündeki değerlendirmelerin doğru olmadığı belirtildi. Tuzun birçok hastalığın önlenmesinde yararlı olduğu görüşüde doğrulanmadı.

 ‘ATOM BOMBASI’

Kaya tuzlarının bileşimi hakkında bilgilerverilen raporda, şunlar paylaşıldı:

-İnsan sağlığı açısından “çok riskli” olduğubilinen “plütonyum” (atom bombası yapımında kullanılıyor) bulunuyor.

-“Talyum” ve “radyum” (radyasyon yani ışın içerirki radyasyonun kanser yapıcı etkisi çok iyi bilinmektedir) gibi maddeler debileşende yer alıyor.

-Kaya tuzunun esas maddesini yüzde 97.35 oranında“sodyum” oluşturuyor.

-Bu sodyumun da sofra tuzu gibi fazla tüketilmesikalp ve damar sağlığı açısından kötüdür. l Kaya tuzlarının sağlık üzerindeolumlu etkilerini gösteren hiçbir bilimsel yayın bulunmamaktadır.

KALP YETERSİZLİĞİ RİSKİNE YOL AÇIYOR

-Bolca tüketilen “kaya tuzu”, hipertansiyon vekalp yetersizliği gibi önemli sağlık sorunlarına yol açacaktır.

-Sofra tuzu sıklıkla iyotla zenginleştirilerek önemli halk sağlığı sorunu olan iyot yetersizliğinin önlenmesinde büyük önem taşır.

-Kaya tuzunun astım ve alerjiyi tedavi edebileceği konusunda bilimsel veri yok.

‘SAYDAM OLANLAR TÜKETİLİYOR’

Kaya tuzunu Çankırı’dan çıkararak Türkiye’nin 81iline satan işadamı Bilal Özkan ise rapora şöyle karşı çıktı: “Kuraklık zamanlarında sular buharlaştığı için faydalı ve zararlı mineraller yere çöküyor. Bu mineraller kaya tuzunda birleşiyor. Kırmızı, yeşil, gri ve sarırenklerde kaya tuzları çıkartılıyor. Bir de bunların saydam cam gibi olanları var. Yemeklik olarak kullanılanlar bunlardır ve 84 elementi içerir. Bakanlığın kaya tuzu olarak “saydam” tuzları kastetmesi gibi bir durum olamaz. Eğer öyleyse bilimle ters düşmüş olur.”

 

 

 

gönderen:

Yuksel Atakan <ybatakan@gmail.com>

yanıt:

ybatakan@gmail.com

alıcı:

BAHATTİN MURAT DEMİR <bmuratdemir@gmail.com>

cc:

Eşref Atabey <esrefatabey@gmail.com>

tarih:

8 Aralık 2015 07:39

konu:

Re: TIBBİ JEOLOJİK AÇIDAN KAYA TUZU

Sayın Bahattin Demir

Kaya tuzunda çok az miktarda radyoaktif maddeler bununduğu literatürde yer alıyor (eser elementler). Bunlar daha çok potasyum,sodyum ve kalsiyum elementlerinin içindeki izotoplardan kaynaklanabilir. Kayatuzunda Plütonyum olduğuna literatürde rastlamadım ve beklenmez de.

Az miktarda radyoaktif maddelerin yayınladığıışınlarla kaya tuzu minerallerinin etkilenmesi sonucu farklı renkler oluşuyor.

Çankırı'dan çıkarılan kaya tuzunun kimyasal analizi yapılmışsa içinde neler olduğunu ve sağlık bakanlığının bu konudaki raporunu bana iletebilirseniz, belki daha fazla bilgi edinir ve ona göre açıklamayapabilirim.

iyi çalışmalar ve selamlarımla.

yüksel atakan

almanya

gönderen:

Eşref Atabey <esrefatabey@gmail.com>

alıcı:

BAHATTİN MURAT DEMİR <bmuratdemir@gmail.com>

tarih:

8 Aralık 2015 18:03

konu:

Re: TIBBİ JEOLOJİK AÇIDAN KAYA TUZU

Sayın Bahattin Bey

 

Kayatuzu, göl tuzu, kaynak tuzu ve deniz tuzu hepsinin oluşumunda sedimanter süreçler egemen olduğundan, sedimantasyon (çökelme) sırasında, çevre ve fosil kayaçlarda gelen değişik element ve minerallerin kayatuzu içinde bulunması normal bir şeydir. Dolayısıyla bahsettiğiniz radyum, uranyum, talyum gibi elementler de kayatuzunda bulunabilir. Kayatuzu bileşimi NaCl olarak bilinir ancak, içerisinde K, Mg, Fe, Mn, vd elementleri de barındırmaktadır. Ancak bu elementler, ne oranda bulunabilir. Kayatuzunun yaklaşık yüzde 90 Na Cl olduğuna göre geriye rezüdiel (artık) eser elementler kalmaktadır. Önemli olan eser elementlerin analizlerini yapıp değerlerini ortaya koymaktır. Kayatuzunda Sayın Dr. Yüksel Atakan'ın belirttiği gibi plütonyum bulunması olası değil? Tüm tuzlarda olmasa da bazılarında talyum, radyum eser halde  bulunabilir.

 

Bunların sağlığı risk altına alacak değerde olması mümkün değil. Öyle olsaydı, tuz tüketenlerde Na fazlası hariç sağlık riski olması gerekirdi. örneğin; Talyum doğada sülfürlü ve alkali metallerin yer aldığı cevherlerde ve deniz suyunda da bulunmaktadır. 


Talyum bulunduran mineraller; Krokesit (TlCu7Se4), Hatsinsonit(TlPbAs5S9), Lorenditt. Talyum iyi bilinen yüksek zehirleyici etkiye sahip metallerden biridir. Eskiden birçok hastalıkta(zührevi, dizanteri ve tüberküloz) tıbbi ilaç olarak kullanılmasıylazehirleyici etkisi ortaya çıkmıştır. Talyum özellikle mantardabirikebilmektedir. Talyum ve bileşikleri düşük dozlarda bile insan içinzehirleyici özelliğe sahiptir. kayatuzlarında talyum olsaydı? belki sağlığımızrisk altına girerdi.

 

Kayatuzu içindeki elementlere (minerallere) örnek olarak Çankırı Kayatuzu verebiliriz. 2008 yılında Çankırı Valiliğinin talebi üzerine Sayın Prof. Dr. Hanım Halilova ile birlikte ''Çankırı Kayatuzu mağarasıve sağlığa Etkileri'' başlıklı bir proje hazırladık ve Çankırı Valiliğine sunduk. Ancak ödenek bulunamadığından proje yürürlüğe giremedi. Tabi konuya önem veren o zamanın Çankırı Valisi de başka bir ile atandı. Proje kaldı. Benim WEB sayfamda proje metni yer almakta, Çankırı kayatuzu hakkında bilgi isteyenlere de bu sayfaya girerek yararlanmaktalar.

googledançankırı kayatuzu mağarası projesi denildiğinde yazı çıkmakta.

www.tıbbijeoloji.com

veyawww.esrefatabey.com.tr

webadresindeki ''Tıbbi Jeoloji yazıları'' içinde Çankırı kayatuzu mağarası yazısımevcut. Yazıda Çankırı kayatuzu analiz değerleri de verilmiştir.

Ayrıca ana WEB sayfası Soru-Cevap kısmında ''HİMALAYA KAYATUZU MU-ÇANKIRIKAYATUZU MU İYİ'' yazısı bulunmaktadır.

Saygılarımla

EşrefAtabey

 

Kaynak:Eşref Atabey. ELEMENTLER VE SAĞLIĞA ETKİLERİ. Hacettepe Üniv Mezotelyoma veMedikal Jeoloji Araştırma ve uygulama merkezi yayınları-1. Ankara. 619 sayfa.

www.tıbbijeoloji.com

gönderen:

Eşref Atabey <esrefatabey@gmail.com>

alıcı:

Yuksel Atakan <ybatakan@gmail.com>

tarih:

8 Aralık 2015 18:07

konu:

Fwd: TIBBİ JEOLOJİK AÇIDAN KAYA TUZU

Yüksel Bey 

Bahattin Beye gönderdiğim yazı yukarıdadır. Çankırı kayatuzu analiz değerleri istemiştiniz. Ayrıca gönderiyorum. Yukarıdaki mesajımda belirttiğim gibi ayrıntılı bilgi www.tıbbijeoloji.com

''Tıbbi Jeoloji Yazıları'' linki altındaki yazılariçinde.

Selam ve saygılarımla

Eşref Atabey

Çankırı Kayatuzunda yapılan kimyasal analizler sonucunda:

Na      %37

K        %12

Cl       %58

B        2ppm

Ca      4,7ppm

Mg      68ppm

SO4     %35

Asitte çözülmeyen madde %7,5 olarak bulunmuştur.  

 

Balıbağı köyü (kayatuzu işletmesinden) alınan örneklerin analiz sonucu:

 

pH (25 santigrad derece):8-8,5

Spesifik kodüktivite (25santigrad derece):1900 mho/cm

Buharlaşmakalıntısı: (180 santigrad derece):3700 mg/lt

K:      70mg/l

Na:     2580mg/l

Ca:     550mg/l

Mg:    4510mg/l

B:      Toplam  7.6mg/l

Li:      2,2mg/l

HCO3:  334mg/l

CO3:   102mg/l

SO4:   23600mg/l

Cl:      960mg/l

F:       0,4mg/l

SO2:   0,8mg/l


Eşref Bey

Yazdıklarınızdan ayrıntılı analizlerin yapıldığı ve ilgili bilgilerin bulunduğu ortaya çıkıyor. Zaten bu konularda uzman olan sizin, bu çeşit bilgilerin ancak sizde bulunacağını tahmin edip size sormuşum. Sağlık Bakanlığında bu bilgiler sanırım yoktur.. Bu nedenle onlara da bu bilgileri ulaştırmanız iyi olur.

Radyoaktivitenin daha çok K40 dan kaynaklandığı ancak hem bunun özgül aktivitesi çok düşük olduğundan insanda oluşturabileceğidoz çok düşüktür. Hem de vücuda güne alınan tuz miktarı ve onun içindeki K40 iyice az olduğundan vücutta herhangi bir hasar beklenmez. Ama istenirse bir laboratuvara radyoaktivite analizleri yaptırılıp içinde neler olduğu belirlenebilir.

Bir de Çankırı dolayında bu kaya tuzu çok mukullanılıyor sorusunu yanıtlamak iyi olur. Ayrıca uranyum bozunma ürünleri o çevrede ne durumda araştırılırsa ve dıştan da radyasyon ölçümleri yapılması yararlı olabilir.

isterseniz bu yazımı Bahattin beye iletebilirsiniz.

iyi günler ve selamlarımla

yüksel atakan

 

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.