Bilgi Edinme Yazıları;

GRANİT TENCEREDE RADON GAZI RİSKİ OLABİLİR Mİ?


SORU

10 Ocak2016

Eşref bey, ben Yusuf Yoleri. İstanbul'da yaşıyorum ve mali müşavirim

Bugün tesadüfen web sitenize rastladım. GRANİT TAVA VE TENCERELERİN İNSAN SAĞLIĞINA ETKİSİ başlıklı yazınıza ilişkin cevap bulamadığım bir diğer hususu sormak istedim. Yine bir başka yazınızın (Küçükkuyu doğal radyasyon(Ayvacık-Çanakkale) ) bir yerinde "Doğal radyoaktivite deen çok granitik kayalarda olabilir." Demişsiniz internet ortamında bulduğum bir diğer yazıda ise "İYTE Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Polat tarafından hazırlanan "Granitlerden Kaynaklanan Radon Salınımı ve Sağlık Riskleri" başlıklı bilimsel literatür araştırmasına göre magmatik bir kayaç olan granit, bünyesinde diğer doğal taşlara göre daha yüksek miktarlarda uranyum ve toryum barındırıyor. Granitteki uranyum ve toryumun doğal olarak parçalanması sonucu ortaya çıkan radyoaktif etkiye sahip radon gazı ise yeraltı ocakları, binaların bodrum katları gibi yere yakın ve iyi havalandırılmayan alanlarda birikerek akciğer kanseri riskini artıracak seviyelere ulaşabiliyor." diyor. acaba "İç yüzeyinde tek bir bloktan kesilmiş 8-12 mm doğal granit  ve dışdüzeyinde 4 mm alüminyum dış kaplama bulunmaktadır" tanıtım yazısıile satılan jumbo marka bir tencere için bir radon gazı tehlikesi olabilir mi ?böyle bir ürün sizce sağlıklı mıdır ? rahatsız etmediysem ve kısaca yanıtlayabilirseniz memnun olurum, çalışmalarınızda başarılar dilerim

Yusuf Yoleri, smmm

CEVAP

10 Ocak 2016

Sayın Yusuf Yoleri

Granit kayasını 8-12 mm kalınlığında kesmek pek gerçekci olmasa gerek. Bu kalınlıkta kesim sırasında parçalanır, çatlar, kırılır. Muhakkak epoksi-yapışkan bir madde kullanmak gerekir.  Dolayısıyla bahsettiğiniz Jumbo tencerenin iç yüzeyinin 8-12 mm kalınlığındaki doğal granit, olsa olsa toz ve küçük granül parçaların sıkıştırılması ve bunun da bir kimyasalla tutturulmuş olması gerekir. Asıl öğrenmek istediğiniz  RADON sorununa gelince. Tencerenin kaplanmasında kullanılmış olan, bu kalınlıkta ve yüzey alanında kaplanmış granit (ki doğal Tabii ki böyle değil. Elektroliz yöntemine bir yöntemle kaplama yapıldığı bilinmektedir. Granit  olmayıp, dolayısıyla radon riski olması mümkün değil. 

Radon riski kütle halinde büyük kaya ve dağlardaki granit kütleleri ve zeminler için söz konusu olabilir. Küçücük granit kaplamaları için sağlık riski söz konusu değildir. Olsa olsa uranyum, potasyum ve toryum ışıması olabilir, bunun da sağlık riski taşıması mümkün değildir. RADON GAZI çıkışları asıl kaplıcalarda (sıcak su kaynakları- çıkışları), faylar ve kırık hatları boyunca olmaktadır. Radon Gazı hakkında bilgi almak isterseniz www.tıbbijeolji.com WEB sayfamdaki ''Tıbbi Jeoloji'' yazıları kısmında RADON GAZI makalesini okuyabilirsiniz. Doğal radyasyon hakkında da yine bilgi sahibi olmak isterseniz'' Eşref Atabey. 2013. Türkiye'de doğal radyasyon kaynakları ve tıbbi jeolojik etkileri. MTA yerbilimleri ve Kültür serisi-10'' adlı kitabı MTA Genel Müdürlüğünden bizzat ya da  MTA web sayfasındaki yayın isteme kısmına girerek te isteyebilirsiniz.

Saygılarımla

Eşref Atabey

 

11 Ocak 2016

Eşref Bey, 

İnsanlarla ilgilenmeniz ve bilginizi kibre dönüştürmeden onlarla zaman ayırmanız, çok güzel bir davranış. bugün nişanlıma da yönlendirdim mailinizi ve çok beğendiğimiz tenceremizi aldık. Ben tenceredeki kesim izlerini amatörce elle kontrol ederek 8-12 mm olabileceğine ikna oldum.  Bir yıl kadar önce kanser şüphesiyle yoğun bir hastane trafiği yaşamış ve oldukça endişeli günler geçirmiştik. Biyopsiler temiz çıktı çok şükür. Şimdi herşeyi düşüne taşına alıyoruz. Tencere hususundada sizden mail gelmesini bekleyecektik bir hafta kadar, ancak siz pazar günü olmasına rağmen hemen dönüş yaptınız. MTA yer bilimleri serisinde kitaplarınızı gördüm, muhakkak yeni kuracağım evin kütüphanesine bunları ekleyeceğim. Bir gün kendi branşımda size yardımcı olabileceğim bir fırsatım olursa çok sevinirim. Şu an 40 yaşındayım, çok ta uzatmadan egede bir yerlere göçmeyi çok istiyorum. Sağlık açısından hava, su, gıda, manzara ve insan kalitesi gibi detayları bilgisizce değerlendirirken bu konuda bir önerinizin olduğunu bilseydim öğrenmeyi çok isterdim. Sağlıcakla kalın, Yusuf Yoleri.

11 Ocak 2016

Sayın Yusuf Yoleri

Nazik düşünceleriniz için teşekkür ederim. Öncelikle nişanlınız için geçmiş olsun dileklerimi iletirim. Biyopside temiz çıkmış olması sevindirici. Tabii bu durum karşısında bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor; ne de olsa insan tedirgin olabiliyor. Doğal radyasyon kaynaklarından insanlara sağlık riski oluşturabilecek ışıma pek olmamaktadır. Doğal radyasyon kaynakları yerkabuğu kayaçları (granit kayası gibi), suda, besinlerde ve bünyemizde bulunandır. İnsan bünyesinde de doğal olarak radyasyon bulunur. Bunlar için endişeye gerek yok. Bir kişinin yıllık alması gereken radyasyon dozu 1,5-2 milisievert. Bunun aşılması, ancak çok yüksek ışıması olan radyasyon kaynağı üzerinde neredeyse yılın tüm günlerinde direkt yaşamak, uzanmak, oturmak suretiyle olabilir. Yoksa yıllık doz aşımı mümkün değil. Ancak günde 20 tane sigara içen bir kişi yıllık radyasyon doz sınırını 50 kat aşabiliyor.

Sigara içen kişi ve içilen mekanda durmamalısınız. Çünkü sigara dumanında risk derecesinde radyasyon bulunmakta. Asıl dikkat etmemiz gereken günlük yaşantımızda her ankarşımıza çıkabilen iyonlaştırılmış radyasyon. Bunlar nedir; özellikle hastanelerde röntgen cihazları, ultrason, MR vd. film sırasında aldığımız radyasyon. AVM'ler, işyerleri, kamu kurumları vd tesisler girişindeki güvenlik X-Ray cihazları. Elektromagnetik dalgalar vd.

Bunlarla ilgili bilgiler de radyasyon kitabımda var. 

Radyasyon ve sağlıkla ilgili esas  bilgilenme kitabı ''Yüksel Atakan. 2014. Radyasyon ve Sağlığımız''kitabı. Ankara NOBEL kitabevinde satışta. İnternetten temin edilebilir. 

 WEB sayfamda da bazı radyasyonla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. www.tıbbijeoloji.com adresine ulaşabilirsiniz. www.esrefatabey.com.tr den de sayfaya girebilir, google'den Eşref Atabey yazdığınızda da web sayfasına ulaşabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu  dileğimle

Eşref Atabey

NOT: Mesajınızı adınızla birlikte soru-cevap kısmına başkalarının da yararlanması için izninizle koyabilir miyim?

Eşref Bey, 

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Tavsiye ettiğiniz kitapları ilgilenen tanıdıklarıma ayrıca önereceğim. Ege bölgesindeki tavsiye ettiğiniz yörelerle ilgili olarak siz "Marmaris Fethiye arasındaki kısım" dediğinizde çalışma hayatı bakımından bazı fırsatlar sunabilecek ekonomik zenginliğe sahip olabilir diye düşündüm. Ne de olsa emekli olmak benim için erken. Oralarda belki çok özel konut mimarileri uygulamak için araştırmada yapabilirim. Yazışmalarımızı ise istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz, ismimin belirtilmesi beni rahatsız etmez. Ellerinizden öperim, yusuf yoleri

 

 

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.