Bilgi Edinme Yazıları;

Çanakkale-Ayvacık ilçesi Büyükhusun köyünde doğal radyasyon var mı?

WEB iletişim formu 7 Mart2016 00.19

Adı Soyadı : Ö.D.

Eposta Adresi :

Cep Telefonu :..

Mesajı : Sayın Eşref ATABEY, yıllardır yaz tatillerimde 2-3 günümü kesinlikle Kadırga koyu çevresinde geçiririm.(Çadır kamp v.b.) Muhteşem denize rağmen koy çevresinde hala yeşilalan kalmasına hep hayret ederim. 2013 yılında "Türkiye de Doğal Radyasyon Kaynakları ve Tıbbi Jeolojik Etkileri" isimli kitabınızı edinmiştim. Kitapta Büyükhusun köyünde radyoaktif kayalar olduğunu belirtmişsiniz. KöyünKadırga Koyu'na yakınlığı düşünüldüğünde "bu kayalar koyun yamaçlarında davar mıdır?" diye düşünmeden edemiyorum. Acaba koyun etrafı bu sebeple mi gelişmiyor, daha doğrusu "insanların o bölgede yoğunlaşmasına bilinçli olarak engel mi olunuyor? Teşekkür ederim.

 

Sayın Ö.D.

İlginiz için teşekkürederim. Edinmiş olduğunuz kitabımın 9. sayfadaki haritada sadece kare şeklinde kırmızı işaretli kaya birimleri radyoaktif mineral içermekte. Bu kayalar içinde fosfat nodülleri vardır. Baktığınızda kayaç yüzeyinde ve içinde yuvarlak misket büyüklüğünde görülebilir. Doğal radyasyon içeren de bu kısımlardır. 

Bahsettiğiniz Büyükhusun köyündeki kayalarda da radyoaktivite saptanmıştır (haritada kırmızı kare işaretli). Ancak Kadırga Burnu çevresinde (Kadırga koyu) radyoaktivite içeren volkanik tüf kayası olmayıp, volkanik kökenli piroklastik ve  andezit kayaları vardır. Yerleşim olmaması Behram Kale ve çevresi arkeolojik ve doğal sit alanı içinde kalmasından kaynaklanabilir.

Saygılarımla 7 Mart 201610.54

Dr.Eşref Atabey

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.