Bilgi Edinme Yazıları;

Titanyum elementi-Tava ve tencerelerde titanyum kullanımı ve sağlık

Titanyum elementi-Tava ve tencerelerde titanyum kullanımı ve sağlık-

Eşref Atabey

Merhaba Eşref Bey;

Konu kısmında bahsi geçen seçeneklerle ilgili araştırma yaparken sitenizi buldum.
Gayet basit ama açıklayıcı bir yazı olmuş. Ama hala sorumu çözemedim:) Yalnız yaşıyorum ve biraz da sporla ilgileniyorum. Öğle arası eve geldiğimde genellikle tavuk göğüs ve tavada yumurta ve et yemekleri yiyorum. T’insitesinde “Titanium” diye bir şeyden bahsediyor, ama ne kadar okusam da titanium kelimesini malzeme olarak kullandıklarına şahit olmadım. Seramik vegranitte de sanırım kelime oyunları var. En mantıklı olarak aklıma döküm tavalar geldi ama ısınmasını beklemek sanki sorun gibi. Bunun dışında mantıklıbir çözümünüz var mı? Teşekkürler.

A.Ç. 5 Mart 2016 17:55

 

Sayın A.Ç.

Tava ve tencerelerde asıl yapı teflon tabanlı olduğudur.  Granit ve titanyum gibi kelimelerle tüketicinin tercihinde etkili olabiliyorlar. Titanyum elementi hafif, dayanıklı, parlak, aşınmaya karşı dirençli, metalik bir elementtir. Alaşımlarda kullanılmaktadır. Titanyum seramik sırı olarak da kullanılır. Bu amaçla tencere ve tavaların ana gövdesinde dayanıklılık için kullanılmaktadır. Titanyum saatlerin gövdesinde kullanıldığı gibi. Maalesef tencere ve tavaların ana bileşimi etiketlerde olmadığından ne tür malzeme kullanıldığını da bulmak tüketiciye düşmekte. Tava ve tencerelerde kullanımında bir sağlık riski olmadığı bilinmekte.

Saygılarımla

Dr.Eşref Atabey

6 Mart 2016

Adı Soyadı : M.Z.                                           24.8.2017
Mesajı : merhaba Eşref Bey.Titanyumun zararlı olduğunu okudum.evimizetermosifon almayı düşünüyoruz ama hepsi titanyum kaplama.bunun insan sağlığınabir zararı olabilirmi? teşekkür ederim iyi çalışmalar

Sayın M.Z.                                                    24.8.2017

Öncelikle sağlığınızıdüşünerek araştırma gereği duymanızdan dolayı teşekkür ederim.

Titanyumun sağlığa zararlıyönü pek bulunmamaktadır.

Bu konuda http://www.esrefatabey.com.tr/bilgiedinme_ayrinti.aspx?id=51linkteki Titanyum-Titanyum tava ve tencereler ve ağlık hakkındaki yazımıokuyabilirsiniz.

Ayrıca yazıya www.esrefatabey.com.tr

web sayfasındaki Soru-cevapkısmına tıklatırsanız yazılar içinde mevcuttur.

sağlıklı günler

Dr. Eşref Atabey

 

Teşekkür ederim Eşref Bey

Aşağıda titanyumun özellikleri, kullanımı ve sağlığa etkileri verilmiştir.

Titanyumun özellikleri

Bir iz element olan Titanyum elementinin ergime noktası 1668 °C, kaynama noktası 3287 °C’dır. Hafif, dayanıklı, parlak, korozyona karşı dirençli, gümüş grisi veya demir grisi renginde metalik birelementtir. Demir, alüminyum, vanadyum, molibden gibi elementler ile alaşım yapabilir. Metalik bir element olan titanyum sahip olduğu yüksek dayanıklılık, yoğunluk oranı ilebilinir. Özellikle oksijensiz ortamda saf haliyle tamamen esnektir. Titanyumun en ünlü kimyasal özelliği korozyona karşı gösterdiği direncidir. Neredeyse platin kadar dirençli olan element asitler, klor gazı ve yaygın tuz çözeltilerinin etkilerine karşı koyabilir. Metalik halde kuvarsı çizecek kadar serttir.

Titanyumun kullanımı

Titanyum kullanımı; 1-Metal ve alaşımları ve 2-Oksit ve diğer bileşikleri şeklinde iki ayrı bölümde değerlendirmek gerekir. Metalik titanyum; uzay aracı, uçak ve füze yapımında yeri doldurulamaz bir metaldir. Yüksek hız, titreşim ve yüksek sıcaklığın sözkonusu olduğu araç kısımlarında, motor türbin kanatlarında ve benzeri aşırı yüklenen diğer araç bölümlerinde ve aşındırıcı kimyasal madde üreten fabrikalarda kullanılır.

Titanyumoksit bilinen beyaz boya maddesidir. Titanyum beyazı adı altında boya endüstrisinde geniş çapta kullanılır. Bunun dışında; kozmetik endüstrisi, muşamba, yapay ipek, beyaz mürekkep, renkli cam, seramik sırı, deri ve kumaş boyanması, kaynak elektrotları yapımı ve kağıt endüstrisi gibi pek çok alanda kullanılır. Bu kadar çok kullanım alanları olmasına karşın; üretilen tüm titanoksidin %  60'ı boya endüstrisi tarafından tüketilir. Diğer bileşiklerinden titanklorit, kumaşların rengini   ağartmada; tetraklorit yapay sis eldesinde; titanyum karpit aşındırıcı olarak kullanılır.

Titanyumun sağlığa etkisi

Titanyum, kozmetikte kalınlaştırıcı, beyazlaştırıcı, yağlayıcı ve güneş ışınlarını kesici bir madde olarak kullanılır. Cildi UVA ve UVB radyasyonundan korur ve cildi tahriş etme riski yoktur. Bilgisayar ortamında şekillendirilmiş titanyum, protez yöntemi ile protezin alt çenekemiği implantının yanısıra, kalça, diz, dirsek ve hatta kalp kapakçığı ameliyatlarında bu yöntemin kullanılabileceği belirtilir. Titanyum dioksit, nano-teknolojide kullanılmaktadır. Üretilen nano-parçacıklar günlük olarak kullandığımız kozmetiklerden, boyalara, vitaminlere, ev aletlerine kadar pek çok üründe kullanılmaktadır. Bu yaygın kullanım ile birlikte, bu nano-parçacıkların insan sağlığına, canlılara zarar verip vermediği tartışılmaya başlanmıştır.

Nano-parçacıklar adı üzerinde nanometre boyutunda olan malzemelerdir. Bir nanometre 1/1 milyar metredir. Bu küçük parçacıklar farklı farklı özelliklere sahip olabilmeleri nedeniyle normal malzemelere oranla son yıllarda daha fazla tercih edilmektedir. UCLA (Kaliforniya Los Angeles Üniversitesi) patoloji, radyasyon onkolojisi ve çevre sağlık bilimleri Profesörü Robert Schiestl ve ekibi tarafından yapılan bir araştırma TiO2 (titanyum dioksit) nano parçacıklarının DNA’da hem tek, hem de çift iplikte kırılmaya yol açtığını, kromozomlara hasar verdiğini ve enflamasyona sebep olduğunu ortaya çıkarmıştır. DNA ve kromozomlardaki hasarın kanser riskini arttırdığı bilinmektedir.

KAYNAKLAR

Barksdale, J. 1968. 'TheEncyclopedia of the Chemical Elements', 732-38 "Titanium",

 Skokie, Illinois: Reinhold Book Corporation. LCCCN 68-29938.

Columbia Encyclopedia. 2006. Titanium.  (6th edition). (2000-2006). New York:

Columbia University Press. ISBN 0-7876-5015-3.

DPT.2001. "Madencilik Özel İhtisas Komisyonu, EndüstriyelHammaddeler Alt Komisyonu Genel Endüstri Mineralleri", Yayın No:2618,2001Emsley, J. 2001. Nature's Building Blocks: An A-Z Guide tothe elements. Oxford  University Press.

Eşref Atabey, 2015. Elementler ve sağlığa etkileri. HÜ Mezotelyoma veMedikal Jeoloji

         Uygulama ve AraştırmaMerkezi yayın No: 1, 619s. Ankara.

 http://www.lenntech.com/periodic/elements/ti.htm

http://www.saglikliyasa.com/saglik/titanyum-dioksit-zararlari-titanyumdioksit-nedir-yan-etkileri-nelerdir.html.

http://www.mta.gov.tr/v2.0/madenler/mineraller/index.php?id=zirkon

http://www.tıbbijeoloji.com

 

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.