Bilgi Edinme Yazıları;

GRANİT TEZGAHTA DOĞAL RADYASYON VE ETKİSİ

  Sayın Eşref Atabey;

 İsmim …Endüstri Mühendisliğini bitirdim. Şu an ufak tefek ticaretle uğraşıyorum. Sizeulaşma amacımsa işle falan alakalı değil. Tıbbı Jeoloji üzerine olandeneyimleriniz.  Size bu elektronikpostayı şahsi sitenizdeki iletişim bilgilerinizde cep telefonunuza kadaryayımladığınız için bulduğum cesaretle yazdım. Ümit ederim değerli vaktinizisaçma sayılabilecek bir mevzuyla çalışmamışımdır.

Mevzu şu; annem uzunca bir zamandan sonra mutfaktatadilat yaptıracak haliyle ömürlük ve güzel bir şey istiyor. Tezgahta granitkullanalım dedik. Diğer alternatif çimstone denen yapay bir malzeme içeriğihakkında tek bildiğim kuartz kullanıldığı. Granitte beni korkutansa okuduğumbir kaç yazı. Uranyum, toryum gibi birkaç doğal radyo aktif elementibulundurabilir deniyor ve hatta radon salınımı yaptığı da söyleniyor. Gerçigezegenin yüzeydeki her şey bir parça radyoaktiftir. Kimi granit kayalaryakınına veya üzerine yapılmış evlerde yaşayan insanlarda bir huzursuzluk halihatta hatta halüsinasyon görmeye bile sebep olabileceğini de daha önceleriduymuştum. Lakin bir parça granitten bunları beklemek saçma olur diyedüşünüyorum. Ama insan annesinden bahsedince saçmada olsa her detayı düşünmekistiyor.

 

Size sorum deneyimlerinize göre granit mutfak tezgahlarındaki radyoaktivite veya radon salınımı gerçekten tehlike yaratacak kadar olabilirmi? Ayrıca yiyeceklerimizin de bu tezgahta hazırlanacağı da malumunuz. Evde sigara içen yok. Sigarada bulunan polonyum 210 dumanının sigara dumanıyla daha rahat ciğerlere ulaştığı söyleniyor.

Havalandırma çözüm olur deniyor. Tabi ışımaya bir çareyok.  Bildiğiniz gibi internettegerçekten ehil biriyle muhatap olup olmadığınızı bilmek zor. Bir mühendisağabeyime bir mühendis kardeşi olarak annemin sağlığını düşünerek sordum. Cevabınız ne olursa olsun yardımcı olur. Vaktiniz çaldığım ve uzun tuttuğumiçin affedin. 

SAYGILARIMLA       

Sayın …

Mesajınızı alınca, bilgi almak isteyen, özellikle sağlık için bilgilenmek isteyen birisine yardımcı olacağım için mutlu oldum. Eğer benim önerilerime dikkate alırsanız sağlığınız ve ileride oluşabilecek kuşkulu durum için yararlı olur diye düşünüyorum.

Öncelikle şunu belirteyim, kayalar ve toprakta doğal radyasyon bulunur. Yapay radyasyon olmaz. Kayalar arasında, en fazla doğal radyasyon granit kayasında bulunmaktadır. Siz granit tezgah yapmak istiyorsunuz. Yaptıracağınız granit tezgahın hammaddesi Türkiye'den mi Çin'denmi onu kontrol ediniz. Çin granitlerinde doğal radyasyonun belirgin orandayüksek olduğu biliniyor. Ama ne oranda olduğu konusunda radyasyon ölçer cihazla ölçmek gerekir. Yerli granitin de radyasyon doz hızını ölçtürebilirsiniz.

Bir kişinin yılda en fazla alacağı doz hızısınırı  1,5-2 milisievert'tir.  Granit tezgahta yıllık doz hızına ulaşmanız hiç mümkün olamaz.

Endişe edecek hiç bir durum yok. Rahatlıkla granit tezgah yapabilirsiniz.

Evde sigara içen yok diyorsunuz. Eğer içen olsaydı yıllık doz hızı 106 milisievert olacaktı. Yani yıllık doz sınırının 50 katı. Sigaraiçen birisine yaklaşırsanız granit tezgahından daha fazla radyasyon almış olursunuz. Ya da sokakta, kapalı yerde, yakınızda sigara içen olursa, dumanınısolursanız yine belli oranda radyasyon alırsınız. Hastaneye gittiğinizde çekilen her röntgen filminde, diş tedavisinde çekilen her filmde granitten alacağınız (eğer varsa) radyasyonun onlarca katını film çekimlerinden almış oluyorsunuz. Örneğin bir defa film çekildiğinde ikinci, üçüncü için sorunuz. Niçin çekiliyor. Bir hastanede film çekildiğinde, başka bir hastaneyegittiğinizde film çekildiğinizi belirtiniz ve alacağınız radyasyon doz hızımiktarını hesaplatınız.

Size önemli bir önerim olacak. Kabul edip etmemek size ait. Niçin bir mermer tezgah tercih etmiyorsunuz? Granit tezgah pek hoş olmazve ileride renk atması olur. Granit içinde farklı mineraller vardır. Potasyum-40 gibi radyoaktif mineraller. Tezgahta gıda, sıvı ve besinler,  temizleyici kimyasallardan  etkilenerek renk değiştirebilir.

Siz de üzülürsünüz. Oysa saf, beyaz mermer; kalsiyum karbonat bileşimlidir. Asitlerden bir miktar etkilense de renk değişikliği pek olmaz. Anneniz uzun yaşasın. Ömür boyu gider. Hem siz sürekli radyasyon var mı? yok mu? endişesinden kurtulur hem de beyaz, sağlam, görünüşü güzel bir tezgaha kavuşmuş olursunuz.

Sevgi ve saygılarımla

Dr. Eşref Atabey

Tıbbi Jeolog

esrefatabey@gmail.com

05358511161

NOT: Eğer anneniz bu bilgilerden sonra hala endişeduyarsa lütfen telefonla arayın ben kendisiyle konuşayım. 

Kime:bana

   Sayın Eşref Atabey

 Bu kadar çabuk ve doyurucu bir cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim. Sizin gibi uzman birinden aldığımtavsiyelerle kafamda bir soru işareti kalmadı. Annem de oyunu çimston tabir edilen malzemeden yana kullanacak, afyon mermeri çok beyaz dedi. Estetik kaygı güttü. Malumunuz hanımların işine karışmak bazen radyasyondan daha tehlikeli olabiliyor. Elbette espri yapıyorum. Gösterdiğiniz ilgiye ve ayırdığınız zamana sonsuz teşekkürler. Size sevdiklerinizle beraber uzun ve mutlu bir yaşamdiliyorum.

  Saygı ve Hürmetlerimle

  …

 

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.