Bilgi Edinme Yazıları;

SİLARGAN YA DA SİLİT TAVA VE TENCERELER


Adı Soyadı : E.K.                                                          12 Ocak 2017 15:17   
Eposta Adresi :
Cep Telefonu :
Mesajı : Eşref Bey merhabalar; tencere tava konusunda kaplama malzemeleriile ilgili yazılarınızı okudum. Anladığım kadarıyla şu an için çeliklerle devam etmeliyiz. Ancak araştırma yaparken silargan kaplama diye bir şey gördüm. Bir tencere takımı için ciddi sayılabilecek pahalılıkta olup daha önce hiç duymadığım bir kavram. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Sayın E. K.                                                                      12 Ocak 2017 17:24

İlginize teşekkür ederim. Belki beni hekim ya da kimyagar zannedebilirsiniz. Öncelikle bir hekim, toksikolog, kimyager olmadığımı belirtmek isterim. Jeoloji Yüksek Mühendisi-Tıbbi Jeoloji Uzmanıyım. Gerek granit tava, gerekse seramik, titanyum, zirkonyum tava ve tencerelerle ilgili kişisel WEB sayfamda dayer alan, bilgileri; kullanılan hammaddeler, radyoaktivite vd. mesleki yönüyle ilgilendirdiği yönüyle değerlendirdim. Silarganda bor ve boraks mineralleri türevleri kullanıldığı bilinmektedir.

Silargan; çelik taban üzerine,bor mineralleri ürünleri kullanılarak, elektroliz yöntemiyle yapılan bir kaplama türüdür. Silit: Silargan üreten Almanya’nın uluslararası markası.

Diğer yöntemlerle üretilen granit, seramik, teflon tava ve tencerelerden bir farkı olmamakta. Sadece kaplamada kullanılan hammadde farklı (bor türevleri kullanılmakta). Bor mineralleri ve türevlerinin ne miktarda ve ne derecede kullanıldığı, sağlık üzerine etkileri de soru işareti? Sağlıklı olduğu belirtilmekte, ancak, sağlığa ne derece etkili olduğu araştırma konusudur. Bor elementinin vücuda alınma sınırı bulunmaktadır. Silargan tava ve tencerelerden; pişirme,  yanma, çizilme, deformasyonla bor vücuda ne kadar alınabilir yada hiç alınmaz bunu bilemiyoruz.

Silargan hakkında  ‘’https://www.hipernex.com/alttab1.aspx?CID=3798&IID=218339’’ kaynağındaki bilgi şuşekildedir:

 ‘’Silargan; bor ve boraks içeren seramik alaşım yüzeylere verilen addır. 2600 derecede doğal çeliğin üzerine yedirilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Yani iç içe geçen elementlerin oluşturduğu Silargan maddesi; doğal çelikle birleşerek tencerenin tamamını oluşturmaktadır. Dünyadaki en dayanıklı malzemelerden biri olarak tescil de edilmiştir. Manyetik özelliklere sahip son derece sağlıklı bir maddedir. Özellikleri çizilmez silargan madde ile kaplı dayanıklı, seramik, kaygan yüzeyler çizilmez. Bu yüzden teflon kaplı yüzeylerde teflon kaplı yüzeylerde kullanılmayan metal kaşık, ıspatula gibi malzemeler tencere içinde kullanılabilir. Tencerenin dış yüzeyi de çarpmalara karşı aynı kırılmama ve çizilmeme özelliğine sahiptir. Antibakteriyel silargan yüzeylerin kolay temizlenebilme özelliği sayesinde antibakteriyel özelliğe sahiptir. Son derece sert ve oldukça kaygan olan silargan yüzeyin silinmesi çok kolaydır. Yapısı itibariyle hiçbir yabancı madde silargan yüzeye yapışmaz. Hijyeniktir. Diğer malzemeler bir süre sonra bakteriüretmeye başlasa da silargan bu maddelerin oluşmasını engellemektedir.  Antialerjik silargan, nikelsiz çelikten üretilenbir mamul olduğu için nikel alerjisi olan insanlar için antialerjik yapıya sahiptir. Nikel içermez, doğal çelik kullanılır. Yapılan çalışmalar, 15-34 yaş arası kişilerin % 18’inin nikele karşı alerjisi olduğu kanıtlanmıştır. Enerji tasarruflu % 60’a varan enerji tasarrufu sağlar. Isıyı çabuk ileten, eşit biçimde dağıtan ve uzun süre depolayan özel tabanları vardır. Silit’in alt yüzeyinin ısıyı uzun süre saklayan ve dağıtan enerji tasarrufu sağlayan bir yapısı vardır. Mükemmel bir termik iletken yapıya sahiptir. Orta dereceli ısılarda olduğu gibi yüksek ısılarda da iyi pişirme garantisi vermektedir. Koyu bir renge sahip olan silargan daha açık renkli pişirme kaplarıyla karşılaştırıldığında ısıyı daha iyi saklar ve dağıtır’’

Sağlıklı günler dilerim.

Dr. EşrefAtabey

Tıbbi JeolojiUzmanı

13 Ocak 2017 08:08

İlginizeçok teşekkür ederim. iyi günler iyi çalışmalar...

E.K.

 

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.