Bilgi Edinme Yazıları;

PARFÜM YAPIMINDA KULLANILAN JEOLOJİK MALZEMELER

8 Ocak 201713:54    

Hocam merhaba, ben Niğde ÖHD Üniv. .. tıbbı jeoloji dersinden … hoca final ödevi verdi. Konu ileilgili hiçbir şey bulamadım. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Konu"parfüm yapımında kullanılan jeolojik malzemeler" bu salı ödev teslimetmem gerek ama hiçbir şey bulamadım ne yapabilirim ?      

 

Sayın A. K.                                                            8Ocak 2017 19:02

Parfüm yapımında jeolojik malzemelerden en çok kil mineralleri bazı endüstriyel mineral ve elementler kullanılmaktadır. Bildiğim kadarıyla bunlardaha çok parfümlerde boyar maddeler olarak inorganik bileşim olarak kullanılmakta. Bunlar arasında; alüminyum, çinko, magnezyum ve baryum bileşikleri var.  Parfümlerde doğal boyar madde olarak; çinko stearat, çinko oksit, kaolen, bentonit (bir kiltürü), talk, baryum sülfat, alüminyum oksit, alüminyum hidroksit, alüminyum silikat, kalsiyum karbonat, kalsiyum silikat, demir hidroksit, diyatomit, magnezyum alüminyum silikat, magnezyum oksit, magnezyum stearat, magnezyum trisilikat, titan dioksit kullanılmaktadır. Kimya sanayinde boya, parfüm, sabun, poliüretan üretiminden diş macunu yapımına kadar geniş bir alanda  KALAYtüketilir. Boyar madde olarak belirtilen bu maddelerden başka; magnezyumperborat (peroksit, fosfat, tiyosulfüt, stearat, sulfat), sodyum fosfatlar,sodyum silikat, (stearat, sulfat, sulfit, tiosulfat), hidrojen peroksit,magnezyum alüminyum silikat) borik asit, boraks, Na perborat, potasyum pirofosfat, potasyum metafosfat, kükürt, selen disülfit, silisyum dioksit, aerosil,amonyak, stronsiyum karbonat, çinko peroksit, çinko fenol sülfonat, çinko fosfat, çinko laktat ve çinko sülfat kullanılmaktadır.

 

Kaynaklar

Eşref Atabey. 2015. Elementler ve Sağlığa Etkileri. Hacettepe Üniversitesi Mezotelyoma ve Tıbbi Medikal Jeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi yayınları-1.

Eşref Atabey. 2016. Niğde ili Tıbbi jeolojik unsurları ve halk sağlığı. NiğdeBelediyesi yayını.

http://www.mta.gov.tr/v2.0/default.php?id=maden_kullanim

https://cosming.com/Makaleler/Detay/kozmetik_preparatlarda_kullanilan_maddeler/127/_tr

http://www.parfumesanslari.com/Default.asp?pageId=154

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:LtnFIsgtagYJ:www.jmo.org.tr/resimler/ekler/965f76632d7672e_ek.doc+&cd=10&hl=tr&ct=clnk&gl=tr

https://cosming.com/Makaleler/Detay/kozmetik_preparatlarda_kullanilan_maddeler/127/_tr

 

Başarılar dileğimle

Dr. Eşref Atabey

 

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.