Bilgi Edinme Yazıları;

GRANİT TAVA VE TENCERELERİN İNSAN SAĞLIĞINA ETKİSİ

NEOGRANİT, BİOGRANİT TAVA VE TENCERE

Neogranit, biogranit gibi tanımlarla satılan granittava ve tencerelerin hammaddesi de teflon ile aynı olduğu bilinmektedir. Ancakdaha kalın bir zemin kaplamasıyla dayanıklılık arttırılmakta ve bu şekildeçizilmelere ve darbelere karşı daha sağlam olabilmektedir.

Teflon, politetrafloroetilen (PTFE) polimerin ticariadıdır. 1938’de Du Pont tarafından bulunmuş. Isıya, kimyevi maddelere, neme,sürtünmeye dayanıklı olan teflon hiçbir maddeye yapışmıyor. Ancak yükseksıcaklıkta PFOA denilen zararlı kimyasalların açığa çıktığı belirtiliyor.

Tencere ve tava zemin kaplamalarında dünyaca ünlü üçüretici firma olduğu belirtilmekte. ILAG, Dupont ve Whitford. Türkiye’de Tefal,Esse, Karaca ve Bernardo üretimini yurt dışında yaptırdığı bilinmekte.

Granit tava ve tencerelerin kullanmatalimatında; 

-ürünü alt tabanından daha geniş ocaklardakullanmayınız, aksi halde yüksek ateş tencere veya tavaya zararverebilir; 

-tencere veya tavayı boş halde kullanmayınız;oluşabilecek gerilim tava veya tencere iç tabanının zarar görmesine yolaçabilir; 

-bıçak veya diğer kesici aletlerle tava içinde yiyecekkesmeyin; 

-yiyecekleri 1-2 saatten fazla tava veya tancereiçinde bekletmeyiniz, 

-tava veya tencereyi ocak üzerinde sürükleyerektaşımayınız, zemine sert bir şekilde koymayınız. gibi öneriler bulunmakta. 

Granit ve seramik tencere ve tava zemininin gıdayazarar vermemesi için yüksek sıcaklıklarda kullanılmaması gerekiyor. Zehirlikimyasalların 200 santigrat derecenin üzerinde açığa çıktığı biliniyor. Pekibu şartların sağlanması ve uyulması her zaman veher an mümkün müdür?

Türkiye’de yılda 10 milyon tencere ve tava satıldığıbelirtilmekte. Bu pazar bir şekilde değişik tip ürünlerle kontrol altındatutulması gerekiyor. Teflon sağlığa zararlı olduğu anlaşılınca, teflon adıdevri bitti. Teflonun başka bir türü, granit veya seramik tabanlı ve kaplamalıtava ve tencereler piyasaya sürüldü. Bir süre bunların satışı yapıldıktan,piyasa doyduktan veya sağlıkla veya kullnmayla ilgili bir sıkıntı yaşandığındasonra, başka bir tür tava ve tencere ürünler muhakkak pazara sunulacaktır.PASLANMAZ ÇELİK TENCERE VE TAVALARA dönüş olacaktır.

SayınEşref Bey,

K..dandoğal ve sağlıklı diye aldığım granit tencere ve tavaların, sağlığa zararlıolup olmadığı konusunda beni aydınlatırsanız memnun olurum.

Saygılar.M. Y.

 

SayınM. Y.

Granittava ve tencereler piyasaya yeni bir tasarım olarak İtalyanlar tarafındansunulduğunu biliyorum. Ticaretin sınırı yok, önceki objede küçük bir değişiklikyapılarak, piyasada pazar oluşturulabiliniyor. Granit tencere ve tavalar daböyle bir şey. Bildiğim kadarıyla GRANİT TENCERE VE TAVA denilen şey; dış yüzeyseramik porselen, gövdesi alüminyum,  iç kısmı 3 katpolitetrafloroetilen(PTFE) kaplama olduğu şeklindedir. Yani teflon tava ve tenceredir. Doğal granitneresinde kullanılmış soru işareti.  Doğal granit plaka haline getirilerekkaplama mı yapılıyor? hayır. Eğer porselen kaplama kasdediliyor ise, ve bumalzeme içinde granit hammaddesinde bulunan silis çoğunlukla kullanılmış isesorun yok. 

Sonuçtagranit, sert,kristal yapılı, esas mineralleri ortoklas ile az miktardaplajioklas ve kuvarstır. Ayrıca mika, hornblend, piroksen ve ikinci gruba girenturmalin, apatit, zirkon, granat, manyetit gibi mineraller de bulunabilir.Granitlerde kuvars (silisyum dioksit), genellikle hacmen % 20'nin üzerindedir.Granitlerde bulunan ikinci ana mineraller muskovit, biyotit, amfibol, piroksenveya nadiren fayalit (demirli olivin) olarak sıralanabilir. 

Kafanızıfazla karıştırmadan sorunuza cevap vereyim. Kısaca granit tava ve tenceredenilen objede ne oranda ve çeşit granit malzeme kullanıldığı prosüdür debelirtilmesi gerekir. Bunu bilmiyoruz. Kullanılan granit malzemedeki izelementleri bilmemiz gerekir. Yani sağlık yönünden değerlendirme yapabilmemiziçin tava ve tencerede kullanılan malzemelerin kimyasal analiz sonuçlarınınbilmemiz gerekir. Bunu da ancak kaplama doğal granit ise isteyebiliriz,kaplama-kimyasal ürün ise bileşimindeki kimyasalları bilmemiz gerekir. MAALESEFÖNCE PİYASAYA MALZEMELER KULLANIM İÇİN PAZARLANDIĞINA, DAHA SONRA KAMU OYUNDASAĞLIĞA ZARARLI MI TARTIŞMASI VE ARAŞTIRMALARI YAPILDIĞINA TANIK OLMAKTAYIZ. Eğer sağlığa zararlı ise satışı ve dağıtımı durdurulur. Aslında teflontava ve tencerelerin daha güçlendirilmişi olan granit tava ve tencereler içinde ileride bu tartışmalar ve araştırmalar belki yapılacaktır. Sonuçta bu türkaplamalarda elektrolizle kaplama yöntemi uygulandığını düşünmekteyim.

RADYASYONYÖNÜNDEN endişe ediyorsanız bunun önemi yok.Bence teflon oluşu yönüyle belkiendişe etmelisiniz.

Bildiğimkadarıyla, Teflon; florlanmış etilen polimeriolan bir politetrafloroetilendir.

Isıya,kimyevî maddelere, neme, elektrik atlamasına,sürtünmeye dayanıklı olup, hiçbirmaddeye yapışmaz.

 Teflontavalar ve tencereler için;

1-Yüksekateşte kullanılmamalı-boşken fazla ısıtılmamalı (260 °C sıcaklık üstü),

2-Boşkenyağ yakmamaya dikkat edilmeli,

3-Yıkarkenbulaşık teli ve sert bulaşık tozu kullanılmamalı.

4-Sıvı/kremdeterjanla yıkanmamalı.

5-Özelısı dengesiyle, orta ateşte kullanılmalı şeklinde ifade edilmektedir.

Teflon260 °C üzerindeki sıcaklıklarda bozulmaya başladığı, yapısının 350 °C civarındatamamen bozulduğu, ateş üzerinde bırakılan boş bir tava bu dereceleriaşabileceği, ancak tava içinde yanan az miktardaki yağ sağlık açısından dahabüyük bir sorun oluşturabileceği belirtilmektedir.

Yukarıdakişartları, granit tava ve tencere (yani teflon tavada) yerine getirmek mümkünmü? 

-Sıcaklığıayarlamak, 

-tavanınboş yeri olmaması mümkün mü?, 

-sıcaklığın260 derece santigratı aşmamasını nasıl ölçeceğiz?, 

-tavave tencerede bunun için yanına asılı termometre, termostat var mı? 

-Yağınyanmaması mümkün mü?, yüksek ateşte kullanmamak mümkün mü?,

-çizilmemesimümkün mü?  

Biliyorsunuzbir kaç yıl önce teflon tava ve tencerelerin sağlığa zararlı olduğuyla ilgilitartışmalar yapılmıştı. Ne oranda sağlığa zararı var hala tartışmalı.

Yukarıdakibeş madde halinde belirtilen kullanma şartlarını yerine getirdiğiniz sürece,granit tava ve tencere (teflon tava ve tencere) kullanmanızda sağlık yönündensakıncası olmayacağını söyleyebilirim.

Sağlıklıgünler dileğimle.

Dr.Eşref ATABEY

TıbbiJeoloji Uzmanı

 

EşrefBey

Yaptığınızkapsamlı açıklama ve ayırdığınız zaman için çok teşekkür ediyorum.

Saygılarımla

M.Y.

08.11.2014

AdıSoyadı : Fatma Oz
Mesajı : Eşref Bey merhaba, granit ve seramik tavalar ile açıklamanız oldukçaaçıklayıcı. Sizin gibi bilim adamlarına ihtiyacımız var. Emeğiniz için teşekkürederim.

SayınFatma ÖZ

Granittava ve tencerelerin insan sağlığına etkileriyle ilgili açıklamaların yararlıolmasına sevindim. Taktirleriniz için çok teşekkür ederim. Sizlere sağlıklıgünler dilerim.

EşrefAtabey

 13.3.2015

 

MerhabaEşref Bey;

Konukısmındabahsi geçen seçeneklerle ilgili araştırma yaparken sitenizi buldum.
Gayet basit ama açıklayıcı bir yazı olmuş. Ama hala sorumu çözemedim :)Yalnızyaşıyorum ve biraz da sporla ilgileniyorum. Öğle arası evegeldiğimdegenellikle tavuk göğüs ve tavada yumurta ve et yemekleri yiyorum.Tefalin sitesinde “Titanium” diye biş eyden bahsediyor, ama ne kadar okusam datitaniumkelimesini malzeme olarak kullandıklarına şahit olmadım. Seramik vegranitte desanırım kelime oyunları var. En mantıklı olarak aklıma döküm tavalargeldi ama ısınmasını beklemek sanki sorun gibi. Bunun dışında mantıklı birçözümünüz varmı? Teşekkürler. A.Ç
5Mart 2016 17:55

 

Sayın A.Ç.

Özellikle kaplama tava ve tencerelerdeasıl yapı teflon tabanlı olduğudur.  Granit ve titanyum gibikaplama teknikleri tüketicinin tercihinde etkili olabiliyorlar. Titanyum elementihafif, dayanıklı, parlak, aşınmaya karşı dirençli, metalik bir elementtir.Alaşımlarda kullanılmaktadır. Titanyum seramik sırı olarak da kullanılır.Bu amaçla tencere ve tavaların ana gövdesinde dayanıklılık için kullanıldığıbilinmektedir. Bazı saatlerin kaplamasında titanyum kullanıldığı gibi. Maaleseftencere ve tavaların ana bileşimi etiketlerde olmadığından ne tür malzemekullanıldığınıda bulmak tüketiciye düşmekte. 

Saygılarımla

Eşref Atabey

Adı Soyadı :M.Ö.                                          29 Kasım 2016 22:30
Eposta Adresi : …
Cep Telefonu : …
Mesajı : Tost makinesi almak istiyorum. Çok çeşit var, granit, seramik vb.Sizinyazılarınızdan aldığım bilgiler doğrultusunda granit ve seramiğinsağlıklıolmadığını düşünüyorum. Bazı modellerde döküm (alüminyum döküm, emayemi vbdemek oluyor ) diye yazmışlar ama üzeri ne ile kaplı anlayamadım. Bazılarındadayapışmaz plaka diye yazıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin.

 

 

Sayın M.Ö.                                                  30 Kasım 2016 11:25

Granit ve seramik malzeme;  kullanma şartlarınauyulduğu takdirde çok riskli değil. Temizlerken çizmemek, boş iken ateştebırakmamak, belli bir sıcaklığın üstünde kalmaması gerekir vd. Bunlara uyulmasınınben mümkün olmadığını ve bu yönüyle riskli buluyorum. Geçen yıl bir granit tavaaldım. 6 ay dolmadan tabanı deforme oldu-kabardı. WEB sayfamdaki Tıbbi jeolojiyazıları kısmında resmini görebilirsiniz. Hiç kaplama olmayanların tercihedilmesi uygundur. Kaplama olanların bir şekilde kaplaması kalkıyor, çiziliyor,bozuluyor. Granit ya da seramik olanı herhangi birini alabilirsiniz. Ancaktemizlerken sert bulaşık teli, bıçak vd kullanmayınız.

Saygılarımla

Eşref Atabey

Eşref Bey

İlginize veverdiğiniz bilgilere çokteşekkür ederim. Kolay gelsin.

GRANİT TAVA DEFORMEOLDU-KULLANILAMAZ HALE GELDİ

Özellikle İtalyan, Fransız menşeli olanve Türkiye temsilci firmaların satışa sunduğu ünlü markalardan birisinden geçenyıl (2015) bir granit tava aldık. Aslında ben son yıllarda piyasaya sürülengranit tava ve tecerelerin sağlığımıza ne kadar etkisi olduğu konusunda endişesiolan birisiyim. Bu konuda da  halkı aydınlatıcı bilgiler de vermekteyim.Bakalım ne olacak, hiç olmazsa deneyerek görebiliriz düşüncesiyle olumlubuldum. Daha bir yıl dolmadan tavanın tabanı deforme oldu. Sapı koptuğu vetabanı deforme olduğundan kullanamıyoruz. Tavanın sapı koptu, tava tabanıpütürcüklü, kabartılı hale geldi, özellikle taban-kenar kısmı tamamen deformeoldu. RESİMLERİ TIBBİ JEOLOJİ YAZILARI kısmında(http://www.esrefatabey.com.tr/tibbijeoloji_ayrinti_.aspx?id=186) PDFformatındaki şekillerde görebilirsiniz. 1 9.2016

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.