Bilgi Edinme Yazıları;

Laminat parke ne kadar sağlıklı?

1.2.2017               23:15

Eşref Bey merhaba, ben size laminat parkelerin sağlık açısından zararları var mıdır? Sormak  istedim. Evim çok soğuk oluyor. Eski karo taşlardan çok soğuk geliyor. İkinci olarak sadece ara hole güzel bir taş döşemek istesem, hangi cins taş seçsem sağlığa zararı olmaz. Yani tüm sorularım estetik açısından değil, tamamen sağlık açısından bu ürünlerin seçimi. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Sayın Evrim Aslan                                              1.2.2017                 11.17

Sağlığınızı düşünerek, kullanacağınız malzeme hakkında araştırma gereği duymanızdan ve ilginiz için teşekkür ederim. Öncelikle kimyacı, toksikolog, tıp doktoru olmadığımı belirtmek isterim. Ben Jeoloji Yüksek Mühendisi Tıbbi Jeoloji Uzmanıyım. Bahsettiğiniz ürünle, ham maddesinde jeolojik kökenli malzemeler kullanımı yönüyle ilgili bilgi verebilirim. Her türlü izolasyon malzemelerinde, yer döşeme karoları yapıştırıcı, laminat vd. kaplama malzemesi ve yapıştırıcılarda yanmaya, ısıya, darbeye dayanımlı olsun diye eski yıllarda KANSEROJEN OLAN ASBEST KULLANILDIĞI bilinmektedir. Asbestin kullanımı Türkiye’de 2010 yılında ihracatı, çıkarılması, işlenmesi, kullanımı,ticareti tamamen yasaklandı. Yine de kaçak yollardan kullanılıyor mu bilemiyorum.

Laminat parke tutkalında (yapıştırıcıda) kanserojen olan FORMALDEHİT kullanıldığı bilinmektedir. Bundan dolayı Kimyasal olan Formaldehit içeren ahşap malzemeler tehlikelidir. Tabi ki ne düzeyde bir risk olduğu, ne kadar sürede insanda etkili olduğu ve sağlık sorunu oluşturacağı bilinmemekte olup, araştırma konusudur. Formaldehit ağacın sıkıştırılarak yapıştırılmasında kullanılır. Laminat parkelerin de yüzde 40-80 arasında oranda ahşap, geri kalanı ise kimyasal olduğu belirtilmektedir.

Avrupa Birliği Ülkeleri bu probleme yasal düzenlemeler getirmişir. Laminat parkenin sağlığa uygun olduğunu gösteren E1 belge sistemi geliştirilmiştir.

1-Satın aldığınız laminat parke ambalajı üzerinde bu ibarelerin olup olmadığına bakmalısınız. E1 ibaresi formaldehitin standartlara uygun miktarda kullanıldığını gösterir.

2-İçeriğindeki ağaç oranına bakmalısınız. Bu oran % 40 ile % 80 arasında değişmektedir. Ağaç kullanım oranı ne kadar yüksek ise laminat parke de o kadar sağlıklı olmaktadır.

Ara hole her çeşit mermer türü kaplama kullanabilirsiniz. Granitte radyasyon var mı diye tedirginlik olmaktadır. Mermer (kristalli kireçtaşı-Afyon mermeri), her türlü kireçtaşı kökenli (traverten hariç), serpantin olan taş türlerinden yer döşemesi yapabilirsiniz. Ancak, mermere cila yapılacağından kayma ve yaralanmalar olabileceğine de dikkat etmelisiniz. Tabi ki en sağlıklısı, bütçeniz uygunsa tamamen ahşap kaplama yapmak.

Sağlıklı günler dileğimle

Dr. Eşref Atabey

Tıbbi Jeoloji Uzmanı

Tel:05358511161

1.2.2017               11.28

Çok teşekkür ederim Eşref Bey, verdiğiniz bilgileri kimseden öğrenemiyorduk. Çok sağ olun. Bunlara dikkat edeceğim. Sağlıcakla kalın.

E.A.

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.