Bilgi Edinme Yazıları;

Ayvacık Balabanlı köyünde radyasyon var mı?

Merhaba Eşref Bey,                                       9 Şubat 2017 13:17

Biz 2012 yılında Ayvacık, Balabanlı köyünün alt tarafından (sahile doğru, sivrice koyunun 2,5 km üst tarafı) arkadaşlarla beraber bir arazi aldık. Şimdi oraya evyapmayı düşünüyoruz. Yapacağımız evleri yamaca gömülü bir şekilde tasarladık.Yani evler önden açık olacak ancak diğer tarafları toprağın ve kayaların içerisinde yer alacak. Sizin yazınızı okuduktan sonra acaba hatamı yapıyoruz diye düşündüm. Sonuçta havada daha düşük olan radyasyon kayalarda, taşlarda daha yüksek. Bir de bölgeye gidip geldikçe özellikle Balabanlı köyünde kanserden ölümlerin çok yüksek oranda olduğunu gözlemledim. Sonuçta bölgeden topladıkları kayalardan yaptıkları evde oturdukları için olabilir mi diye bir düşünde geçmeye başladı. Acaba konuyla ilgili olarak sizin görüşünüz nedir? Görüşleriniz bizim için çok önemli. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar A.

 

Sayın A.Y.                                                    9Şubat 2017 21:16

Bahsettiğiniz yöreyi son olarak 2007 yılında görmüştüm. 2002 yılında ise jeolojisini çalışmıştım. Jeoloji mesleğinin ilk şartı; sahada yeri, kayaları, zemini incelemeden fikir vermek mümkün değildir.  Evi yapacağınız zemin masif (bütünsel) tek tip kayalık mı? Sert kaya mı, yumuşak zemin mi? O bölgede ignimbrit (volkanik tüf) denilen kayalar var. Bu tüfler içerisinde fosfat nodülleri olup, bu nodüller radyoaktivite içermektedir. Yeri bir uzman görmeden,araştırmadan, incelemeden, ölçümler yapmadan bilimsel temelli bir fikir vermeksağlıklı olmaz. Ancak size genel önerilerde bulunabilirim. Herhalde kayayı oyarak ev yapmayacaksınız. O kesimde kolayca oyularak içine ev yapılabilecek nispeten yumuşak volkanik tüf kayası bulunmamakta. Sert ignimbrit cinsi kayalar mevcut.Bir de kiltaşı, killi kireçtaşı, kumtaşı, tüfit tabakalı bir  kaya birimivar. Muhtemelen evi daha işlenebilir o kayalar içine yapacaksınız. O yöredekiignimbrit türü kayalarda ve diğer kayalarda  radyoaktivite olduğu bilinmekte olup, ancak ne dozda olduğunu öğrenmek için ölçüm yapmak gerekir.  Ev inşa etmeden önce zeminde radyoaktivite ve radon gazı olup olmadığı ölçülmeli. Özellikle o yörede radon gazı olabilir. Radon gazı kapalı mekanlarda daha çok yoğunlaşma gösterir. Evi yaptıktan sonra da radon gazı ölçümü yaptırmanızda fayda var. Havalandırma iyi yapılırsa sorun olmaz. Belli oranda radyoaktivite olsa bile illa kanser olacak diye bir şey yok. İnşa edeceğiniz evin içinde yılın her günü kalmanız, yatmanız gerekse bile, o yörede 2007 yılında yaptığım radyoaktivite ölçümleri sonucuna dayanarak, bir kişinin yıllık radyasyon doz sınırı olan 1,5-2 MiliSievert’in aşılacağını sanmam. Saygılarımla

Eşref Atabey

 

Merhaba,                                                               9 Şubat 2017 21:21

Evet dediğinizgibi ev yapmadan önce saha çalışması yapmak en sağlıklı olanı. Umarım süreç içerisinde görüşme şansımız olur. İlginiz için çok teşekkürler. Saygılarımla A.Y.

 

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.