Bilgi Edinme Yazıları;

Kazakistan'da halkın yediği toprak pekmez toprağı mıdır?

Adı Soyadı : Ali Evler                                           1 Mayıs 2017 11:38
Mesajı : Merhaba sayın hocam, hoca Ahmet Yesevi Türk Kazak üniversitesinde okutmanım. Kazakistan Türkistan şehrinde pekmez yapımını öğretmek isitiyoruz. Yalnız burada yerel halkın yediği bir toprak var. Acaba bu toprak pekmez toprağı olarak kullanılabilir mi? bir bilim insanına örnek olmadan bu soru sorulmaz tabi ki biliyorum ama numune göndermem mümkün gözükmüyor. Halk yıllardır bu toprağı kullanıyor. O yüzden bir fikir verebilir misiniz diye size yazıyorum. Ayrıcaresmini göndersem bir fikir oluşturur mu? saygılarımla

 

sayın Ali Evler                                                     1 Mayıs 2017 16:49

 

Yerel halkın yediği toprak pekmez toprağı  . Halkın yediği yeşilimsi, mavimsi, gri, kil (kiltaşıdır). Pekmeztoprağı ise kimyasal olarak kalsiyum karbonat bileşimli olup, beyaz, gri, krem,renkte, kile göre taneli, granül yapıda, sert, toz, gevşek, dağılabilirolabilir.. Halkın yediği tür ancak yüzde 50 kil, yüzde 50 kalsiyum karbonatbileşimli olan kısmen pekmez toprağı olarak ta kullanılan MARN . Ancak halkınyediği daha çok kilin montmorillonit türü olan cinsidir. Sabun gibi yumuşakdişe dokunmaz, yeşilimsi, gri renkte.

HALKIN YEDİĞİ TOPRAĞIN BULUNDUĞU YERİN UZAKTAN VEYAKINDAN BİRKAÇ RESMİNİ, yenen TOPRAĞIN YAKINDAN BİRKAÇ RESMİNİ ÇEKİP BANAGÖNDERİRSENİZ SİZE SAĞLIKLI BİR FİKİR VEREBİLİRİM.

saygılarımla

Eşref Atabey

Sayın Hocam,                                                 21 Mayıs 2017   12:09

Ekte Kazakistan Türkistan şehrinde insanlarınyediği toprak resimleri verilmiştir. Fikir verirse bize de bildiriniz lütfen.

Saygılarımla

Ali Evler


Sayın Ali Evler                                                21 Mayıs 201715:50

Resimler için öncelikle çok teşekkür ederim.

Gönderdiğiniz resimlerdeki malzeme; görüntüye göre illit ve montmorillonit türü kiltaşı özelliği taşımakta. Renginin biraz açık kahverengi olmasının nedeni içinde demir  minerali (hematit, limonit) olmasından kaynaklanabilir. Tabi ki analiz yapmadan kesin bir şey söylenemez. Biraz marn özelliği de olabilir.

 

ANCAK PEKMEZ TOPRAĞI DEĞİL. Pekmezde kullanılsa bile randımanlı-kaliteli olmaz. Çünkü kalsiyum karbonat bakımından çok zayıf. Pekmezin köpüğünü-asiditesini almaz. Pekmez toprağı neredeyse % 90'a yakını CaC03 bileşimlidir. Genellikle beyaz, gri, bej renklerde, biraz taneli yapıda, arenamsı, şekersi dokuda, gözenekli olur. İki parmak arasında ufalanır. Toz haline gelir.

İnsanların yediği kilde böyle bir durum olmaz. Kil plastik özelliğindedir.

Selam ve saygılarımla

Dr. Eşref Atabey

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.