Bilgi Edinme Yazıları;

Kocaeli bölgesinde jeolojik kökenli meslek hastalıkları kaynak ihtiyacı

Gön: B.A.K.                                                  23 Nisan2017 17:31

Hocam merhaba. Öncelikle kendimi tanıtmak isterim. B.K. Kocaeli Üniversitesi Jeoloji mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Yaptığınız çalışmalardan oldukça örnek alıyor ve buçalışmalarınız sayesinde önümüz aydınlanıyor. Size ulaşma isteğimin nedenibitirme tezimle alakalı yardım talep etmemdir. Kocaeli bölgesindeki Meslekhastalıları (jeolojik olarak) konulu tezimde bana kaynak gösterebileceğinizherhangi bir çalışmanız var mı veya bu konuyla alakalı nerelerden kaynakedinebilirim. Yardımınız için şimdiden teşekkür eder başarılarınızın devamınıdilerim. Saygılarımla.

 

 

Sayın B.A. K.                                                          17:51(1 saat önce)

 

Kocaeli bölgesinde yaptığım bir araştırma maalesef yok. Kocaeli bölgesindeki meslek hastalıkları çok geniş bir konu. Meslekhastalıkları doğal (jeolojik olmayan) çalışmadan kaynaklanan yani bir mesleğiicra ederken olan hastalıklar. Bunların başında Kocaeli sanayisinde çalışanişçilerde olabilir. Rahmetli Y.İzzettin Barış'ın Kocaeli sanayide çalışanlarla ilgili bir çalışması vardı. Tamamlandı mı bilemiyorum. Belki Kocaeli Üniv.Göğüs hastalıkları bölümüne ya da Kocaeli Halk sağlığı müdürlüğüne sorabilirsin. Ayrıca, web sayfamdaki www.esrefatabey.com.tr tıbbi jeoloji yazılarına bak. Kitaplar kısmındaki ÇEVRESEL VE MESLEKSELHASTALIKLAR kitabını incele. (kitabın pdf formatı mevcut). Doğal jeolojik dersen bu konu içine çevresel asbest, içme suyunda arsenik florür gibi unsurlar, doğal radyasyon kaynakları, kaplıcalar ve sağlık, peloidler vd girer.Bu konularda Kocaeli’nde çalışma var mı bilemiyorum.

Bitirme tezini hangi hocan verdi bilemiyorum,ancak Prof. Dr. İrfan Yolcubal hocana da danışabilirsin (tabi tez hocandeğilse).

Kocaeli kent merkezi için bahsedebileceğimiz tehlike KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ASBEST TEHLİKESİ olabilir. Bununla ilgili web sayfamda gerek tıbbi jeoloji  yazıları içinde gerekse popüler yazılariçinde makaleler bulabilirsin. Kocaeli şehir merkezinde kentsel dönüşümde yıkılan binalardan çevreye yayılan asbest maruziyeti diye bir derleme yapabilirsin.

Başarılar dileğimle

Eşref Atabey

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.