Bilgi Edinme Yazıları;

PTFE, PTFO KAPLAMA, TEFLON TİPİ KAPLAMA TAVA VE TENCERELERİN (GREBLON, BERNARDO VD. hakkında) İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ

Adı Soyadı : E.K.                                                                 15.10.2017

Eposta Adresi : …

Cep Telefonu :…

Mesajı: Merhaba, tencere ve tava almayı düşünürken yazılarınıza rastladım ve inanın bilmediğim o kadar çok şey öğrendim ki sayenizde. Size bir sorum olacaktı, Greblon kaplama diye bir kaplama çeşidi çıkmış şimdi yine Ptfe içeriyor kendi web sitelerinde inceledim, sadece Greblon Ck2 modeli ptfe içermiyor verdikleri bilgilere göre. Bu materyal hakkında ki görüşlerinizi alabilirsem çok sevinirim. Bernardo markası bir ürününde Pfoa ve Ptfe içermez greblon kaplama yazmış ama emin olamadım greblonda çeşit çeşit kafam çok karıştı. Şimdiden teşekkürler


Sayın E.K.                                                                         15.10.2017

Sağlıkla ilgili hassas davranışınızdan dolayı size teşekkür ederim.  Bahsettiğiniz Greblon kaplama hakkındaki görüşlerimi size aktarmaya çalışacağım.

En sonunda söyleyeceğimi EN BAŞTA SÖYLEYEYİM.

Granit kaplama,  teflon kaplama, Greblon, Bernardo vd teflon kaplama vd. kaplamalar olsun her tür tava ve tencere ürünü sağlık bakımından her zaman akıllarda bir soru işareti oluşturmakta ve bunların güvenirliliği tartışmalıdır.

Diyeceğim şudur; en sağlıklısı olanı ÇELİK TENCERE VE TAVA ürünleridir derim.

Şimdi gelelim Greblon kaplama ya da PTFE kaplama olayına.

Greblon Ck-2 ile Bernardo’nun bir ürününde PTFE ve PTFO içermez denildiğini belirtmektesiniz. Peki PTFE ve PTFO içermez denildiğine göre, kaplamasında ne tür malzeme kullanılmış? Ürünün etiketinde bu belirtilmiş midir? Bunu biliyor muyuz?

Greblon kaplaması PTFE olup, seramik üzeri kaplama, yapışmaz özellikli, diğer adıyla teflon kaplama Almanya kökenli.


TEFLON

Teflon 1938yılında, buzdolabı için kullanılabilecek bir gaz aranırken bulundu. Günlükkullanıma girmeden önce, atom bombasının yapılmasında kullanıldı. En önemliözelliği, çözücüler tarafından eritilenmemesi, ısıdan, güçlü asit ve bazlardanetkilenmemesiydi. İlk kullanım alanı, nükleer bombalar için gerekli olanuranyumun üretiminde depoların yüzeyleri sıvamak olmak üzere, çoğu askerîamaçlıydı. Daha sonrasında teflon tavalardan, telefon ve elektrik kablolarına,oradan uzay aracı ve uzay giysilerine kadar birçok alanda kullanıma girdi. Teflon, protez olarak dakullanıldı(Bilim ve Teknik).


PTFE nedir?

 

PTFE’nin açılımı Politetrafloroetilendenen polimerin ticari adıdır. İster Greblon, ister teflon olsun, florlanmışetilen polimeri olan bir politetrafloroetilendir. 1938'de Du Pont firmasındanRoy J. Plunkett tarafından bulunmuş ve 1946'da ticari olarak piyasayasürülmüştür. Bir termoplastik floropolimerdir. Flor atomlarıyla doymuş uzun ve düz bir karbonzincirinden meydana gelmiş moleküler yapı, atomlar arasındaki kuvvetli bağlarsebebiyle oldukça inert özelliklere sahiptir. Isıya, kimyevi maddelere, neme, elektrikatlamasına, sürtünmeye dayanıklı olan Teflon hiçbir maddeye yapışmaz, sürtünme katsayısı bütün katı cisimlerinkindenküçüktür.

 

Teflon (ticari adı)260°C üzerindeki sıcaklıklarda bozulmaya başlar; 350°C civarında tamamen yapısı bozulur. Ateş üzerinde bırakılan boş bir tava bu dereceleri aşabilir ancak tava içinde yanan az miktardaki yağ sağlık açısından daha büyük bir sorun oluşturur.

PTFE, yapışmama özelliğinden dolayı, gıda, kimya, tekstil, kağıt, ambalaj, otomotiv, rüzgar enerjisi, ilaç, denizcilik vb. sanayi kollarında yaygın biçimde kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Pek çok sanayi dalının büyük sorunu olan yapışma ve tutukluk, ancak metal yüzeylerin Efalon (PTFE) kaplanmasıyla ortadan kaldırılabilmektedir.

Peki sizin sorduğunuz Greblon kaplamanın da içinde olduğu, PFOA içeren ürünler yani teflon kaplama tava ve tencereler insan sağlığına zararlı mıdır?

PFOA kısaca Perflurooctanoic demek. Bu konuda, yani sağlığa etkisi konusunda yapılmış olan bir araştırmadan söz edeceğim: Araştırma, Jennifer McKinley tarafından yapılmış olup, "Chemical Used in Non-Stick Cookware Continues to Prove Its Toxicity"adlı makalesine göre (Naturalnews’in naturalnews.com sitesinde yayınlanan)  ticari adı Teflon olan ve benzeri yapışmayan yüzeyli tavalarda bulunan bir kimyasal madde, kana karışabiliyor. Hatta, yeni doğan bebeklerin kanında bile çıkabiliyor.

Yapışmayan tava ve tencereler, pratik bir çözüm gibi görünüyor. Bu tavada ne pişerse pişsin yapışmıyor, kolayca yıkanabiliyor. Oysa "Perflurooctanoic Acid (PFOA) maddesi ile ilgili tartışmalar sürüyor. PFOA maddesi, teflon ve diğer yapışmaz yüzeylerin, şekerleme ambalajlarının, patates kızartması ve pizza kutularının, kâğıt tabakların ve lekelere dayanıklı halıların üretiminde kullanılıyor. Yapışmayan tavaların, yapışmamasını sağlayan madde budur. Jennifer McKinley’e göre, PFOA içeren ürünlerin bulunduğu diğer markalar; Stainmaster, Scotchgard, Silver Stone, Fluron, Supra,Excalibur, Greblon, Xylon, Duracote, Resistal, Autograph ve Tefal.

Jennifer McKinley’e göre, "Tefal'in üreticisi DuPont şirketi, PFOA'nın sadece üretim sürecinde kullanıldığı, tencere ve tava gibi nihai ürünlerinde bulunmayacağı iddia ediliyor. Oysa, ABD'de, kadın, erkek ve çocukların %95'inin kanında bu kimyasal bulundu. Bazı araştırmalar, bu kimyasalın; pankreas, karaciğer, testis ve meme kanseri riskini artırabileceğini işaret ediyor. Ayrıca, hamilelikte düşük riski, kilo kaybı, tiroid problemleri, bağışıklık sisteminde zayıflık gibi farklı sorunlarla da ilişkilendiriliyor.

"JohnsHopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu'nun yaptığı bir araştırmada; PFOA maddesinin bebeklerde, düşük doğum tartısı ile ilişkili olduğu görüldü. Şubat 2007'de, 300 yenidoğan bebeğin kanlarındaki PFOA ve diğer florine kimyasalların seviyesi ölçülmüş. Kanında, yüksek oranda PFOA bulunan bebeklerin, doğum tartısının daha düşük, kafatası çaplarınındaha küçük olduğu anlaşılmış.

"PFOA maddesinin kullanımı ile ilgili bir denetim yok. Çevre kuruluşu EPA,DuPont'tan bu zehirli kimyasalın kullanımını durdurmasını istedi. Ancak şirket, bu konudaki uygulamalarını kendi inisiyatifleriyle belirliyor. DuPont, fabrikalarında PFOA kullanımının, %97 oranında azaltıldığını bildiriyor. Ancak henüz bu maddeyi topyekün üretim sürecinden çıkarmış değil. Bu konuda herhangi bir söz de vermiyor.

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansına (U.S. Environmental Protection Agency) göre, PFOA'nın  kanserojen olması muhtemeldir.

Sayın E. K. ÖNERİM ŞÖYLE OLACAK

Yemek pişirme kaplarında, yapışmayan tava ve tencereleri değil; çelik ya da emayeli kaplamalı, dökme demir, kalaylı bakır, toprak ve cam ürünlü daha sağlıklı malzemeleri tercih etmek gerekiyor. Özellikle küçük çocuklar, hamile, gençler, hastalar varsa ya da hastalıklardan uzak tutmak istiyorsanız tercihiniz bu yönde olmalı. Sayılanlardan hangisi kullanılırsa kullanılsın, yemek pişirildikten sonra, fazla bekletilmeden yemeli. Eğer yemeklerin saklanılması gerektiğinde, metal veya plastik olan kapları değil, CAM veya boyasız PORSELEN kaplar tercih edilmeli.

Sağlıklı günler dileğiyle

Dr. Eşref Atabey

Eşref Bey tekrar merhaba ilginize ve yanıtınıza çok teşekkür ederim.  İnanın çok faydalı birşey yapıyorsunuz. İyi çalışmalar dilerim. Saygılar

E.K.

                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.