Bilgi Edinme Yazıları;

YEMEK KAPLARINDAKİ ENDİŞE

                                                       17.7.2018                          16.12

Merhabalar,

 

Sağlıklı pişirme gereçleri hakkında sorulan sorulara cevaben yazılarınızı okudum. Bir anne olarak hem ufkumu açtı hem de binlerce endişe sardı. Uzun uzun anlatıp hem içimi dökmek hem fikrinizi almak isterim.Değerli vaktinizi ayırabilirseniz şimdiden teşekkürü borç bilirim.

Sağlığımızı hiçe sayan tamamen ticari kaygılar içinde olan bir çevrede özellikle bu ülkede evladımızı nasıl sağlıklı yetiştirebiliriz bilemiyorum.

 

Öncelikle benim kabusum şöyle başladı; hiç markatakıntısı olmayan biri olarak evlenirken tencere olarak ne koydularsa onukullandım. Özellikle sevdiğim günlük bir çelik tencere setim vardı ki çocuğumaen sağlıklı sandığım çorbaları onda pişirdim.

6 yıl sonra aklıma geldi bir leke gördüm bulaşık makinesinden çıkardıktan sonra içini sildiğimde kağıt havluya gri gri boya geliyordu. Tencerenin altına baktım bir marka yok. Muhtemelen başka bir markanın kapakları değişmiş. Trajikomik olan eşim de metalurji mühendisi amahiç dikkatimizi çekmemiş. Hemen ortadan kaldırdım. Müsait ilk zamanda spektranaliz deniyor sanırım, tanıdık vasıtasıyla yaptırmak istiyorum. Bir paslanma, parlaklığından bir şey kaybetme gibi bir durum da yok.  Ama sildikçe grilik geliyor. Sizce malzeme sağlığa zararlı bir malzeme midir? 30 yıllık tencereler.

 

Vaka iki diğer kullandığım gereçler de 30 yılöncesinin emsan ve hisar tencereleri, yani o altlarında aliminyum tabanlarmeydanda, yine cehalet bulaşık makinesine koyuyordum. Tencere olayından bir kere huylandım ya, yıkanan tencerenin dibini peçeteyle sildiğimde o aliminyum yüzeyden çamur gibi boya sürüldü.diğer cam ve porselen kaba kacağa hatta makineye aliminyum bulaşmış mıdır. Tekrar yıkama yaptığımda gider mi? Bumakinede yıkama olayı ile midemize giren aliminyum miktarı zararlı düzeyde midir?

Şimdi çelik tencereler de yenilenecek. Ne almalıyım.Yerli üreticiler sapıtmış.

Hisardan yeni bir takım aldım kullanmadan dibipaslandı kapaklar bakalit akıyor attım.

Korkmaz, ar yıldız hepsi uzakdoğu kalitesine yönelmiş.

Jumbo yu da karaca satın almış. Kaliteler meçhul.İçi 304 dışı 430. Herşeyi indiksiyon ocaklara indirgemişler.

Alman markası fissler fena değil gibi ama ekonomikmodelleri ne kadar iyi.

En azından made in germany bizi rahatlatmalı mı?

Alırken neye dikkat edelim?

Yıkamada bulaşık makinesi kullanmayacağımız kesinoldu :)

Üçüncü sorum ptfe kaplamalı ürünleri düne kadar kullanıyorduk. Yazılarınızdan sonra hepsini attım. Granit kaplamalar vs. Pfoafree yazan granit kaplamalar tecih edilebilir mi?https://www.enplus.com.tr/leggno-fsn2121st20-20cm-granit-sig-tencere-clk-sap-4582 

Duracast diyor kastettiği nasıl bir döküm bilemedim.

Bir de alman wmf markası değişik alternatiflerüretmiş. Örneğin çelik üzeri seramik ağırlıklı ceradur dedikleri birmalzeme? https://www.enplus.com.tr/wmf-cromargan-seramik-tava-28-cm-0748286021-eski-urun/

Yani yumurta kırmaya yahut pilav yapmaya dahi dökümkullanmak çok zor. Bu alternatifler olabilir mi.https://berghoffworldwide.com/bgh_en_int/pots-pans-and-kettles/frying-pans-and-saute-pans/orange-covered-2-handle-deep-skillet-28cm-virgo-line

Seramik kurşun barındırır mı? Tencere tava da tercihedilebilir mi? Yani kaplama kalktı yemeğe karıştı diyelim...

Bir de salt porselen pişirme tavaları tavsiye edermisiniz?

Şimdiden teşekkür ederim.

Bir annenin yardımına koşmuş olacaksınız. Güzel dualarımız sizinle.

İyi çalışmalar dilerim.

B. I.

 

17.7.2018                                  19.15

Sayın B. I.

Mesajınız için teşekkür ederim. Endişelerinizi anlıyorum. Maalesef piyasadan güvenerek aldığımız her türlü üründe kullanımından bir süre sonra hatta hemen, bazı hataların olduğuna tanık olmaktayız. Büyük ve ciddi firmaların dışında kalite standardı endişe verici.Dolayısıyla her ürünü aldığımızda bazı kriterlere uymak yeterli.

Bunların başında üründe CEişaretinin olup olmadığına bakmalıyız.

CE işareti, ürünün Avrupa ürün mevzuatlarına uygunluğunu gösterir.

CE işareti 'Conformite European' kelimelerinin kısaltılmasıdır ve literatürdeki anlamı 'European Conformity', Avrupa Normlarına Uygunluktur. CE işareti, bir ürün ya da ürün grubunun, Avrupa Birliği'nin sağlık, güvenlik, çevre ve tüketicinin korunması konusunda oluşturmuş olduğu, "ürün direktifleri" olarak anılan CE Belgesitemel gerekliliklere uygun olduğunu gösterir. CE işareti, taşımayan ürünler, Avrupa Birliği ülkelerine giremez, bu nedenle CE işareti, ürünlerin Avrupa Birliği iç pazarında serbestçe dolaşımına olanak veren bir "Endüstriyel ürün pasaportu" olarak tanımlanabilir.

CE işareti, ürünün AB içerisinde serbestçe dolaşımını sağlayan, 1 Ocak 2004 itibariyle Türkiye iç pazarında da kullanılma zorunluluğu olan, üreticinin garanti beyanı olmakla beraber bir bakıma ürünün pasaportu niteliğinde olan bir işarettir. CE İşareti, bir kalite markası değildir. CE İşareti, herhangi bir yerden alınan marka olmayıp, imalatçı tarafından ürüne/ambalaja/ilgili dokümana yapıştırılır.

İkinci husus ürünün üretici firma adı, garantisi olmalı. Kullanım hatası dışındaki durumlarda değiştirme sağlanabilir.

Üçüncüsü ürünün tanımı.Neden yapılmış? Porselen, çelik, emaye, alüminyum, granit kaplama,teflon,  PTFE vd. gibi. 

Dördüncüsüözellikleri ve kullanma kılavuzu. 

  Yemek kaplarında Dikkat edilmesi gerekenözellikle kaplama türlerinden kaçınmak.

En sağlıklısı çelik, dökme demir, porselen, cam kaplardır.

Her türlü yemek kabının kullanımında herhangi bir  deforme ya da bozulmada hemen insan sağlığına zararı olacak,hastalığa yol açacak diye bir durum olmaz. 

Etkilenmemek için,

Hangi ürün olursa olsun belli süre geçince kullanımdan dolayı deformeler olmaktadır. Granit tava almıştık. 6 ay geçmeden tabanı kalktı, deforme oldu. Attık. Deforme olan, belirttiğiniz gibi silince gri boya çıkaran tencere ve tavaları yenisi ile değiştirmek.

Hele 30 yıllık alüminyum tencereyi kullanmayınız.Alüminyum tencere ve tava pek kullanılmıyor.

Olabilecek sağlık riskini en aza indirmek için dikkat etmekte yarar var.

Sevgi ve saygılarımla

Eşref Atabey

 


                   

Copyright © 2012.
Sitenin içeriğinde yer alan yazı ve resimlerin bütün hakları saklıdır. Yazı ve resimler izinsiz olarak kullanılamaz..
Siteyi en iyi İnternet Explorer 8.0 dışındaki tüm browserlarda düzgün görebilirsiniz.